Jeszcze do niedawna dentyści zalecali szczotkowanie zębów trzy razy dziennie przez trzy minuty. Obecnie zalecają dwa razy, rano i wieczorem po dwie minuty.  Polskamowi.pl radzi w jaki sposób najlepiej dbać o swoje dziąsła i jamę ustną.

Paradontoza to naprkorzenie zębów i to do samej kości, do których zęby są przytwierdzone.

 

I od razu uściślijmy,  że zdrowa jama ustna to nie tylko ochrona przed incydentami kardiologicznymi, ale również piękny uśmiech na długie lata. A niestety świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy ząb zaczyna nas boleć, nie dbamy też o to co jemy. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby przez długie lata cieszyć się zdrowiem i  ładnym uśmiechem.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że w dziąsłach znajduje się bardzo dużo drobnych naczyń krwionośnych, a w ustach mnóstwo bakterii. Jeśli te bakterie spowodują stan zapalny dziąseł i będzie on przewlekły uszkodzone zostaną naczynia krwionośne. Przede wszystkim są to naczynia doprowadzające  krew do serca. Dalej następuje stwardnienie tętnic, które z kolei podwyższa zagrożenie wystąpienia zawału i udaru mózgu, ponieważ krew krąży z trudnością.

Jak wykazały badania prowadzone przez wiele ośrodków naukowych bakterie, które powodują chorobę dziąseł – paradontozę są w stanie dotrzeć do serca.

Warto więc jest się zastanowić jak dbać o swoje dziąsła i jamę ustną.

Przede wszystkim zęby należy szczotkować systematycznie. Szczotka  powinna być miękka. Szczotkujemy podczas jednego mycia trzykrotnie każdą grupę zębów ruchami okrężnymi w kierunku od dziąseł do zębów. Pamiętajmy szczotkujemy od strony języka i od strony policzka. Ważna uwaga nie myjemy zębów przez pół godziny po jedzeniu słodyczy lub posiłków kwaśnych, gdyż wtedy można uszkodzić szkliwo, które podczas jedzenia takich produktów mięknie i staje się porowate. Oprócz szczotkowania bardzo ważne jest użycie nici dentystycznej  do wyczyszczenia przestrzeni między zębowych. Jeśli podczas nitkowania dziąsła krwawią nie należy się tym zrażać, ponieważ po kilku dniach  ten problem powinien ustać.

Ważne jest dla zachowania zdrowej jamy ustnej i dziąseł to co jemy i tak pokarmami, które są zalecane są: surowe warzywa zwłaszcza te, które mają zielone liście, a także owoce, a przede wszystkim jabłka. Warto pamiętać o tym, żeby po posiłku zjeść jabłko, starannie gryząc je. Spowoduje to prawidłową produkcję śliny, która zablokuje szkodliwą działalność bakterii. Również środek słodzący potrawy i napoje ksylitol powoduje odklejanie od szkliwa zębów bakterii.

I na koniec warto wspomnieć o nowym sposobie dbania o zęby, którym jest płukanie ust olejem. Możemy płukać jamę ustną np. olejem kokosowym, który ma właściwości głęboko oczyszczające oraz usuwa związki toksyczne.

Pamiętajmy o tym, że my idziemy spać, a w tym czasie bakterie w jamie ustnej nie zasypiają i swobodnie szkodzą naszym zębom i dziąsłom i sercu.