Skuteczna na dolegliwości bólowe, w tym związane z zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów. Polskamowi.pl

Arnika należy do wielkiej rodziny roślin astrowatych, a aster oznacza po łacinie gwiazda. Pachnące i  ładne, żółte kwiaty arniki mają tak wiele cenionych od wieków właściwości, że niewiele brakowało, by  roślina ta całkiem wyginęła. Obecnie  arnika jest pod ścisłą ochroną, a surowiec który używany jest do wyrobów farmaceutycznych i kosmetycznych pochodzi z upraw.

Arnika to roślina, której zalety należałoby poznać ponieważ  jest ona znakomitym lekiem na  wszelkiego rodzaju urazy, kontuzje, bóle reumatyczne, łagodzi skutki  w przypadku powstania zakwasów, a nawet przyśpiesza rekonwalescencję  po operacjach. Leczy  po prostu wszystkie dolegliwości bólowe mięśni. We wszelkich dolegliwościach bólowych (między innymi przy kontuzjach, skręceniach,)   mięśniowych, i stawowych arnika przychodzi z pomocą.

Wyjątkowe właściwości lecznicze zawdzięcza   kombinacji substancji czynnych. Kwiaty arniki zawierają  m.in. helenalinę, liczne flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, triterpeny, garbniki i kwasy organiczne. Są to substancje, które mają  szerokie spektrum działania. Nic więc dziwnego, że walory tego ziela są tak duże i doceniane  także przez współczesną  farmację, a także przemysł kosmetyczny. Jak działa arnika  otóż substancje czynne z ekstraktów pozyskiwanych z arniki bardzo dobrze przenikają przez naskórek, docierając do głębiej położonych warstw skórnych. Stosowanie żelu z arniką dwa razy dziennie przez trzy tygodnie pozwala znacząco zmniejszyć ból w stawach i sztywność mięśni w przypadku zapalenia stawów.
Jest równie skuteczna co leki syntetyczne, ale nie ma   niepożądanych skutków ubocznych. Żel z arniką  również znacznie   uśmierza  dolegliwości bólowe  i zwiększa sprawność  kolan i dłoni w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Tu  ziele to  wykazuje skuteczność równą lekom syntetycznym.

Maść z arniką, a nawet  kompres z nalewki arnikowej  pobudza krążenie krwi, a tym samym rozprasza nagromadzone płyny z uszkodzonych tkanek takie jak  krew, osocze, limfę i tym samym przyczynia się do likwidacji obrzęków. Poza tym substancje zawarte w arnice  mają wyjątkowo silne właściwości przeciwzapalne, więc w wyniku ich działania  skutecznie i szybko  wchłaniają się wszelkie wybroczyny z tkanek.

Ogólnie rzecz biorąc, arnika dobrze zadziała na wszystkie dolegliwości bólowe i problemy ze stawami, mięśniami czy żyłami. Tak dzieje się na przykład:

  • w zespole cieśni nadgarstka, charakteryzującym się  drętwieniem palców i nadgarstka u osób, które długo wykonują powtarzające się ruchy nadgarstka,
  • a także przy retinopatii cukrzycowej
  • a także w przypadku wszelkich dolegliwości bólowych następujących po zabiegu chirurgicznym, jeśli nastąpiło przecięcie tkanek.

I ważna uwaga  arnikę należy zastosować natychmiast po urazie lub pojawieniu się bólu, pod warunkiem, że nie ma otwartej rany. W przypadku otwartych ran arniki nie można stosować.