16.11.2017 na stołecznym lotnisku pojawił się nowy, rządowy Boeing 737-800 imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na PolskaMowi.pl prezentujemy zdjęcia tego samolotu.

Jest to pierwszy z trzech zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej „średnich” samolotów do transportu najważniejszych osób państwie.

Tuż po wylądowaniu na Lotnisku Chopina w Warszawie przekołował, zgodnie z lotniczym zwyczajem, przez kurtynę wodną utworzoną przez wozy Lotniskowej Straży Pożarnej oraz 1 BLTr.

Samolot otrzymał imię „Józef Piłsudski”, a jego matką chrzestną została Oktawia Nowacka, żołnierz Wojska Polskiego, pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, zawodniczka Legii Warszawa.

Jak czytamy na stronie MON, samolot, który wszedł na wyposażenie Sił Zbrojnych RP jest nowym samolotem wyprodukowanym w kwietniu 2017 r. Posiada konfigurację pokładu charakterystyczną dla typowego samolotu liniowego. W kolejnych miesiącach wnętrze samolotu zostanie skonfigurowane na dwie klasy: biznesową i ekonomiczną. Docelowa konfiguracja samolotu, z salonem dla najważniejszych osób takich, jak prezydent czy premier, oddzielnym pomieszczeniem dla klasy biznesowej, zmienioną konfiguracją klasy ekonomicznej oraz wyposażeniem dodatkowym zabudowana zostanie po dostawie kolejnego samolotu do przewozu VIP-ów.

AK

fot. Dariusz Kłosiński Lotnisko Chopina Warszawa