Kolory. Trudno sobie wyobrazić życie bez nich. Mają znaczenie atawistyczne, symboliczne i kulturowe. W Polskamowi.pl dowiesz się, co kolory mogą powiedzieć o danym człowieku.

 

Od kilku dekad badamy  powiązanie między poszczególnymi kolorami – właściwie długością i częstotliwością fali świetlnej odpowiadającej danej barwie – a naszych zdrowiem i stanem psychicznym. Dzięki nim wiemy, że ciepłe kolory takie jak czerwony, żółty i pomarańczowy mogą budzić w nas szerokie spektrum emocji od poczucia komfortu i zaspokojenia aż po wrogość i gniew. Natomiast skala uczuć zarezerwowana dla zimnych kolorów czyli niebieskiego, zielonego i fioletowego rozciąga się od uczucia spokoju po smutek i melancholię.

Pierwszy zawsze przyciąga naszą uwagę kolor czerwony. Jego właściwości fizyczne sprawiają, że przedmioty o tym kolorze zawsze wydają się być bliżej niż są w rzeczywistości. Wpatrywanie się w czerwień zwiększa częstotliwość pracy serca, przyspiesza puls i stymuluje wydzielanie adrenaliny. Dodaje nam wigoru, więc dobrze spacerować i ćwiczyć w ubraniach tego koloru. Należy jednak uważać na nadmierne otaczanie się kolorem czerwonym, który jest także odpowiedzialny za frustrację i napięcie emocjonalne. Czerwień symbolizuje miłość, gdyż wpływa na rytm serca i oddechu. Badania wykazują, że mężczyznom bardziej podobają się kobiety noszące kolor czerwony chociaż powoduje on, że wydajemy się w nim ważyć więcej niż ma to miejsce w rzeczywistości.

A jeśli walczymy z nadmiarem kalorii unikajmy pomieszczeń pomalowanych na kolory żółty i pomarańczowy. Kojarzą się one z jedzeniem i wzmagają apetyt. Pomarańczowy będąc kombinacją czerwieni i żółci łączy w sobie oddziaływanie tych kolorów. Dzięki pasji koloru czerwonego i radości koloru żółtego staje się barwą wzmacniającym nasz zapał i entuzjazm do aktywności fizycznej i umysłowej. Świetnie  wspomaga też podczas wszelkich egzaminów, gdyż podnosi poziom tlenu w mózgu i stymuluje jego aktywność.

Kolor żółty daje nam dobre samopoczucie psychiczne i lepszą samoocenę, gdyż podnosi wytwarzanie serotoniny w naszym organizmie. Nic dziwnego, że bijące rekordy popularności Minionki są żółte. Odpowiednia dawka tej barwy przyspiesza metabolizm oraz wzmacnia koncentrację, zaś zbyt duża wywołuje poczucie zmęczenia. Ale zbyt długie przebywanie w miejscach pomalowanych na żółto może powodować głęboką irytację. Badania wykazują, że małe dzieci częściej płaczą w żółtych pomieszczeniach.

Niebieski jest kolorem uspokajającym nasz umysł. Dzięki niemu lepiej nam się myśli i lepiej koncentruje na zadaniu. Odpowiednia dawka niebieskiego koloru wspaniale stymuluje naszą kreatywność, jej nadmiar może jednak prowadzić do depresji. Przedmioty w kolorze niebieskim wydają się być lżejsze niż są w istocie, co tłumaczy fakt, że sportowcom podnoszącym ciężary łatwiej je dźwigać w salach gimnastycznych pomalowanych na niebiesko. Może on także służyć osobom starającym się zgubić wagę. Badania wykazały, że jedzenie w kolorze niebieskim, serwowane w niebieskich naczyniach lub podawane w pomieszczeniach z przewagą koloru niebieskiego powodują, że tracimy apetyt i możemy spożyć nawet 3 razy mniej kalorii niż na przykład w otoczeniu kolorów czerwonego i żółtego. Kolor niebieski świetnie nadaje się do zatłoczonych pomieszczeń, w których spędza się dużo czasu w uwagi na swoje uspokajające właściwości. Jest także doskonały do sypialni, gdyż obniża ciśnienie krwi i uspokaja pracę serca. Przecież czyste (niebieskie) niebo zawsze oznaczało brak sztormu, a więc spokój i stabilność. Dlatego też mężczyźni idący na randkę powinni ubierać się na niebiesko. Nie tylko wyciszy on ich przedrandkowe nerwy, ale także pozwoli wydać się atrakcyjniejszym. Kobiety preferują mężczyzn o zrównoważonym, spokojnym charakterze. Niebieski świetnie sprawdza się także w biurze wnosząc spokój i podnosząc wydajność pracowników.

Zieleń to kolor najbardziej przyjazny dla ludzkiego oka. Absorbowany bezpośrednio przez siatkówkę nie wymaga nadmiernej pracy mięśni oka, a nawet może poprawiać wzrok. Osoby długo pracujące przed komputerem powinny mieć zielony pulpit ekranu. Zielony, jako kolor natury od zawsze wpływał na nas uspokajająco, gdyż oznaczał bliskość wody i niewielkie ryzyko głodu. Otaczanie się zielenią harmonizuje pracę naszego ciała, pozwala pozbyć się napięć wywołanych stresem. Jako kolor o szczególnym oddziaływaniu zdrowotnym często jest wykorzystywany w szpitalach i innych ośrodkach zdrowia. Udowodniono, że osoby pracujące w biurach o dużym udziale koloru zielonego są bardziej zadowolone ze swojej pracy. Zieleń w połączeniu z kolorem niebieskim dają najlepsze miejsce pracy. Natomiast konsumenci spędzają więcej czasu w sklepach pomalowanych na zielono.

Fiolet to kolor podnoszący naszą duchową świadomość. Służy lepszej kontemplacji i medytacji, ale także poprawie aktywności seksualnej. Łącząc w sobie czerwień i kolor niebieski wprowadza równowagę pomiędzy aktywnością a spokojem dając tym samym naszej głowie pole do użycia wyobraźni i kreatywnego myślenia. W świadomości społecznej jest on także kolorem królewskim oraz kościelnych dygnitarzy oznaczającym wysoką jakość, luksus i wyrafinowanie.

Kolor „wchodzi” do naszego ciała przez receptory w oczach i skórze niezależnie od tego czy i jak widzimy kolory. W dodatku nasz organizm reaguje na kolory dokładnie w ten sam sposób, niezależnie od tego czy kolor widzimy czy tylko go sobie wyobrażamy. Dlatego, jak śpiewała Ewa Bem „do przodu żyj, żyj kolorowo, marzenia najbarwniejsze miej”.

Justyna Zwolińska