Ciesząc się słoneczną pogodą, pamiętajmy, że wysokim temperaturom towarzyszą burze. I takie będą nam towarzyszyć w trakcie tego weekendu. PolskaMowi przypomina jak się zachować kiedy wokół grzmi i błyska.

Najlepiej spędzić ten czas w budynku. W pomieszczeniu będziemy bezpieczni, nie powinniśmy jednak używać sprzętów elektrycznych i elektronicznych. W przypadku uderzenia pioruna w instalację elektryczną grozi nam bowiem porażenie impulsem. Warto też odłączyć od sieci sprzęt RTV i komputery. W ten sposób ochronimy go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia.
Jeżeli burza zastała nas na dworze, to powinniśmy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni. Jeśli tego ostatniego nie możemy uniknąć, znajdźmy chociaż obniżenie terenu, tak, aby nie być najwyższym punktem w okolicy. Pamiętajmy, że kiedy poczujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”, to powinniśmy kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami.
W czasie burzy unikajmy też dotykania metalowych przedmiotów oraz przebywania w ich pobliżu – mogą one bowiem „przyciągać” pioruny. Nie wolno też przebywać na łódce czy w wodzie (gdyż jest ona przewodnikiem elektrycznym).
Dobrym schronieniem jest auto, które w czasie burzy tworzy tzw. klatkę Faradaya (metalowy ekran, mający chronić przed polem elektrycznym).

AK