Dendroterapia ma mocne podstawy naukowe i przeprowadzono w tej dziedzinie wiele badań. Stwierdzono, że osoby, które mieszkają w okolicy lasu dużo rzadziej chorują. Polskamowi.pl opisuje właściwości terapeutyczne poszczególnych gatunków drzew.

Naukowcy stwierdzili, że drzewa pobudzają  lub uspokajają ludzi. Ułatwiają  medytację i łagodzą stresy.
Każdy gatunek drzew ma inne oddziaływanie i inną energię.  Polskamowi.pl opisuje właściwości poszczególnych gatunków drzew.
Lecznicze działanie  drzew polega na oddawaniu nam dobrej energii, którą drzewa kumulują. W jaki sposób drzewo może nam oddać energię? Otóż po prostu należy się przytulić do niego na kilka minut. Proste, ale podobno działa. Mimo że nie ma drzew źle oddziałujących na nas, są jednak takie, które nie leczą, bo same są chore. Rosną na ciekach wodnych, które promieniują złą  energią. Łatwo je rozpoznać: są poskręcane, z różnego rodzaju naroślami, mają uschniętą część gałęzi, mają na sobie pasożyty, takie jak jemioły lub huby. Kiedy więc zamierzamy korzystać z energii drzewa i przytulić się do niego, sprawdzajmy dokładnie, czy jest zdrowe. Nie  przytulajmy się do chorego, ponieważ  tylko żywe drzewa mają wartości energetyczne i mogą naładować nas dobrą energią.

Jak wobec tego sprawdzić czy dane drzewo ma dobry czy zły wpływ na nasz organizm? Otóż trzeba zaobserwować jak w pierwszym momencie po zetknięciu z drzewem czujemy się. Jeśli poczujemy odprężenie to znaczy, że drzewo oddaje nam dobrą energię i możemy pozostać obejmując drzewo przez kilka minut.  Jeśli odczuwamy niepokój czy np. ból głowy odejdźmy od niego i znajdźmy inny gatunek. A jaki wpływ na nas mają poszczególne gatunki drzew?
Akacja – daje bardzo dużo energii i pomaga zebrać siły. Polecana jest tym, którzy czują zniechęcenie, są osłabieni lub zbyt długo się zastanawiają nad podjęciem życiowych decyzji.
Brzoza – To najbardziej lubiane drzewo, które  obdarza dobrym samopoczuciem i uspokaja. Przytulając się do tego drzewa  poczujesz przypływ dobrych pomysłów.
Buk – To drzewo, które łagodzi napięcia i poprawia humor. Drzewo, które potrafić wlać w nas chęć  do życia.
Czereśnia –  To drzewo kobiet, pomaga odbudować psychikę tym paniom, które czują się samotne i zagubione.
Dąb – Jest silnym generatorem pozytywnej energii  i przyczynia się do poprawy funkcjonowania mózgu. Działa również antystresowo. Dodatkowo dąb poprawia krążenie krwi oraz skraca okres wychodzenia z choroby. Jest on  uosobieniem  sił witalnych. Aktywizuje, dodaje energii, wzmacnia psychikę. Polecany jest  przy rekonwalescencji. Niezastąpiony dla przemęczonych nadmiarem obowiązków lub długotrwałą pracą.
Jesion – To drzewo dla przepracowanych, smutnych i zniechęconych. Poprawia nastrój i dodaje ochoty do rozpoczynania nowych przedsięwzięć.
Jodła –  Wycisza, koi, wspiera, kiedy musisz poradzić sobie z nowym doświadczeniem.
Lipa – To drzewo ochronne. Pomaga ukoić lęk,  podnosi na duchu, pozwala poczuć siłę. Poza tym  odpręża, uspokaja.
Modrzew – Leczy zaburzenia układu nerwowego. Jest bardzo pomocny przy depresji. Dobrze też wpływa na układ oddechowy. Eksperci twierdzą, że nawet posiadanie modrzewiowego domu może w znaczący sposób poprawić poziom dobrej energii.
Orzech – Drzewo, które  wzmacnia siły fizyczne  i psychiczne. Ma ogromne właściwości radiestetyczne.
Olcha– chroni przed negatywnymi energiami.
Sosna –Wzmacnia  odporność organizmu, łagodzi zmęczenia, I co ważne redukuje stres, a co ważne długotrwałe przebywania w sosnowym lesie łagodzi kaszel i katar. Znany jest i od dawna stosowany syrop z młodych pędów sosny. Sosna, która rośnie na nieurodzajnej piaszczystej ziemi pokazuje, jak właściwie gospodarować energią.
Wierzba – jedno z najbardziej tajemniczych drzew, było uważane za drzewo czarownic. Daje dużo energii i pomaga jasno i precyzyjnie myśleć.
 Wiśnia  – drzewo seksu i zmysłowości. Uruchamia nowe bodźce, pobudza zmysły.

I jeszcze na koniec uwaga, otóż eksperci polecają dendroterapię wcześnie rano lub w godzinach 16:00 – 18:00, jednak nie później niż 2 do 3 godzin przed snem.

Nie powinno się stać dłużej niż kilka minut przy pojedynczym drzewie, aby uniknąć skoków ciśnienia. W zimie można zwiększyć czas sesji do 5 minut. Najbardziej efektywny przekaz energetyczny jest  w czasie kwitnienia  drzew.