Dlaczego nie wolno reagować na okrzyk „Uwaga, złodziej” i jak wygląda typowy kieszonkowiec? O tym dowiecie się z tekstu „PolskaMowi”.

Są tam, gdzie ścisk i tłok!

Policjanci wielokrotnie przypominają, że szczególnie trzeba uważać w miejscach bardzo zatłoczonych takich, jak: pociągi tramwaje, autobusy czy sklepy. Tam chętnie pojawiają się złodzieje.

A jak wygląda typowy kieszonkowiec? Otóż musimy Was rozczarować – kieszonkowcem może być każdy: zarówno młody, dobrze ubrany mężczyzna, elegancka kobieta, kilkunastoletnie dziecko czy starszy pan. Tacy ludzie potrafią być mili, grzeczni i chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie, wykorzystując każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej.

Kilka porad jak ustrzec się kradzieży kieszonkowej:

* Portmonetki i portfele należy trzymać w zamykanej, wewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki. Nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni, a  tym bardziej do tylnej kieszeni spodni.

* Większe kwoty lepiej rozdzielić na mniejsze sumy i włożyć do kilku kieszeni.

* Wsiadając do pociągu, tramwaju, czy też autobusu trzeba umieścić torebkę lub teczkę z pieniędzmi przed sobą.

* Nie reagujmy na okrzyk „Uwaga, złodzieje” – sprawia on bowiem, że odruchowo sprawdzamy czy mamy  portfel, co daje wskazówkę obserwującym nam złodziejom.

* W miarę możliwości unikać tłoku!

Warto zajrzeć: Porady jak ustrzec się włamania do domu czy mieszkania znajdziecie tutaj.

AK