Nad Wisłą, niemal w samym centrum Warszawy, zamieszkało stado owiec i kóz. Co robią w stolicy – o tym na portalu PolskaMowi.pl

Liczące kilkadziesiąt sztuk stado, składające się z owiec rasy wrzosówka i merynos polski, przyjechało spod Warszawy, gdzie również pasie się nad Wisłą. Opiekuje się nimi ich właściciel. Zwierzęta, które przebywają na wyspie w okolicy mostu Gdańskiego, mają szczególne zadanie. Pomagają warszawskim ogrodnikom przygotować ten teren do nowego sezonu lęgowego nadwiślańskich ptaków. Owce i kozy są „naturalnymi kosiarkami” – zjedzą część roślinności, tak, aby w nowym sezonie chętnie lęgły się tam ptaki siewkowe – rybitwy, mewy i sieweczki. Skrzydlaci przyjaciele preferują bowiem piaszczyste ławice i wyspy z niewielką ilością zarośli. Na takich terenach zakładają gniazda, czyli niewielkie wgłębienia w piasku.

            Stado, w zależności od warunków pogodowych, a przede wszystkim stanu wody w rzece, będzie przebywać na wyspie aż do marca.  Jak dowiedziała się reporterka PolskaMowi.pl, na razie wypas przebiega bez zakłóceń.  „Naturalne koszenie” prowadzone jest przez warszawski Zarząd Zieleni. Jeżeli wypas się uda, to będzie prowadzony również będzie w innych, trudno dostępnych dla kosiarek, obszarach nadwiślańskich.

AK

anna.krzesinska@polskamowi.pl

fot. Zarząd Zieleni m. st. Warszawa