Każda sytuacja, przedmiot, zwierzę czy osoba może być źródłem panicznego, ale i nieuzasadnionego lęku, czyli fobii. Ich lista jest zatem bardzo długa. Niektóre są zdiagnozowane przez specjalistów, inne krążą jako internetowe żarty. PolskaMowi.pl przedstawia subiektywny ranking najdziwniejszych fobii.

Przypomnijmy: Strach jest normalną reakcją organizmu człowieka na zagrożenie i spełnia funkcję ochronne, powodując, że jesteśmy w stanie zareagować i obronić się. Natomiast fobia to lęk przed określonymi sytuacjami, zwierzętami, przedmiotami czy zjawiskami, które w praktyce nie są niebezpieczne. Przykładowo: To normalne, że możemy odczuwać niepokój podczas lotu samolotem kiedy występują turbulencje lub kiedy spoglądamy w dół z dużej wysokości albo kiedy warczy na nas duży pies. Kiedy jednak z tego powodu rezygnujemy z lotów samolotem, przebywania w wieżowcach czy przechodzimy na drugą stronę widząc małego psa na smyczy, idącego z właścicielem to możemy mówić o fobii. Najpopularniejsze fobie to: zoofobia – lęk przed zwierzętami (50 procent wszystkich fobii); akrofobialęk wysokości i klaustrofobia – lęk przed ciasnymi pomieszczeniami.

Na PolskaMowi.pl przedstawiamy subiektywny ranking najdziwniejszych fobii.

1. Abemarofobia – lęk, że podczas podróży przegapimy przystanek lub stację, na której mieliśmy wysiąść.

2. Anatidaephobia lęk, że patrzy na nas kaczka. Osoby cierpiące na tę fobie wierzą, że nieważne gdzie są i co robią, są obserwowane właśnie przez tego ptaka. Tak naprawdę taka fobia nie istnieje i została wymyślona przez pewnego Amerykanina.

3. Arachibutyrofia – lęk przed przyklejeniem się do podniebienia… masła orzechowego.

4. Chiclefobia – lęk przed gumą do żucia, która zdaniem osoby dotknięciem tą fobią jest siedliskiem bakterii. Taki człowiek nie tylko sam nie żuje gumy, ale także nie potrafi patrzeć jak robią to inni, gdyż wywołuje to w nim odruch wymiotny.

5. Dekstrofobia lęk przed przedmiotami, które znajdują się po prawej stronie naszego ciała.

6. Fobofobia – lęk przed własną… fobią.

7. Genufobia – lęk przed kolanami, a konkretniej obawa przed tym, że kolana osoby dotkniętej tą fobią zaatakują jej brzuch.

Jutro kolejna część rankingu najdziwniejszych fobii.

A Wy czego się boicie?

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl