Rośnie właściwie wszędzie, w parkach, osiedlach mieszkaniowych, w ogrodach, przy drogach. Kwitnie w lipcu, stąd zresztą nazwa miesiąca. Jest wielkim przyjacielem człowieka bo wpływa na nasze zdrowie. Nasza cenna lipa.

Wiedzą o zdrowotnym działaniu lipy dzieliły się już nasze babcie. To w domu dowiadywaliśmy się, że napar z kwiatów lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo dlatego stosowano go w leczeniu przeziębienia.  ale mniej osób już wie o innych właściwościach kwiatów tego drzewa. A łagodzą np. bóle gardła bo osłaniają i zmiękczają błonę śluzową. Napar można stosować w chorobach nerek i pęcherza. Jest tak łagodny, że można go podawać małym dzieciom. Olejki z kwiatów działają uspokajająco dlatego można je stosować w nerwicach i przy bezsenności. Wszystko dlatego, że lipowe kwiaty zawierają flawonoidy, fitosterole, kwasy organiczne a nawet witaminę C i PP.
Nasze zdrowie wspomaga też miód lipowy, przez znawców uznawany za najsmaczniejszy. Musimy jednak pamiętać, że nie wolno go dodawać do wrzątku, bo traci wówczas swoje walory lecznicze.