Jak utrzymywano higienę na przestrzeni lat? Tego można dowiedzieć się z bydgoskiego Muzeum Mydła i Historii Brudu. Reporterka PolskaMowi.pl odwiedziła to unikatowe na skalę europejską miejsce.

Mieszczące  się na bydgoskiej Starówce Muzeum zostało otwarte dokładnie 1 września 2012 roku. z inicjatywy Darii Kieraszewicz i Adama Bujnego. Pani Daria od 2008 roku prowadzi firmę, zajmującą się turystyką przyjazdową do Bydgoszczy i regionu, natomiast pan Adam prowadził firmę, zajmującą się produkcją mydła z koziego mleka. Przypadkowe spotkanie po latach zaowocowało wspólnym pomysłem na biznes. Jak podkreślają, ich celem było i będzie pokazywanie historii poprzez ciekawostki, zabawne anegdoty i przede wszystkim poprzez dotykanie. Tak więc w  muzeum można śmiało dotykać wszystkich eksponatów!

            Wizyta zaczyna się od wcale nie symbolicznego mycia rąk, a później rusza się wraz z przewodnikiem na wędrówkę od starożytności do czasów współczesnych, poznając historię brudu i higieny. Na ekspozycji można zobaczyć m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, różne urządzenia do mycia i kąpieli, pralki, suszarki, maglownice, wirówki i różnorodną kolekcję mydeł z całego świata.

            Można także dowiedzieć się m.in. jak wyglądała higiena naszych przodków, kto był największym brudasem w Europie, dlaczego trzeba było uważać chodząc ulicami, skąd brano barwniki do produkcji mydeł czy czym tak naprawdę był tron. Nieco starsi z sentymentem zapewne wspomną pralkę Franię czy mydło Jacek i Agatka. Chętni będą też mieli okazję wykazać  się w praniu na tarze albo zważyć mydło w Kolonialce u Dziadziusia Ażurowego. Każdy gość muzeum bierze też udział w warsztatach, podczas których projektuje, a następnie wykonuje swoje własne mydło, które oczywiście zabiera się ze sobą na pamiątkę.

            Wizyta trwa około godziny, a na miejscu czeka moc atrakcji. Pracownicy proszą, by nie zdradzać wszystkich szczegółów, aby goście byli zaskoczeni. Ja zatem zdradzę tylko, że warto odwiedzić to miejsce.

            Warto zajrzeć: Szczegóły dotyczące biletów, godzin otwarcia i lokalizacji można znaleźć na stronie www.muzeummydla.pl

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl