Ośrodek dla Kotów Miejskich Koteria w Warszawie poszukuje wolontariuszy do pomocy. Polskamowi.pl zachęca – to idealne zajęcia dla ludzi, którzy kochają zwierzęta!

Misją Koterii jest polepszenie jakości życia populacji miejskich kotów. Jak podkreślają jej działacze, co roku tysiące kociąt ginie z powodu chorób, zimna i głodu. Pod samochodami i z powodu ludzkiego okrucieństwa czy bezmyślności giną dorosłe koty. Oczywiście, nie jest to właściwy i pożądany sposób ograniczenia kociej populacji. Koteria chce to zmienić, stosując znaną na świecie metodę TNR (trap-neuter-return, „wyłap, wysterylizuj, wypuść”). Zdrowa, odkarmiona i bezpieczna kolonia wysterylizowanych kotów będzie bowiem ozdobą każdego miejskiego podwórka, a zarazem spełni swoje zadanie ochrony mieszkańców przed gryzoniami.
Koteria jest jedyną lecznicą w Warszawie, która za darmo kastruje wolno żyjące koty. Powstała dzięki pani Zofii Nowak, która w testamencie zostawiła sporą sumę pieniędzy na ten właśnie cel. Jednak od sierpnia 2012 roku, z powodu zmniejszenia o połowę miejskiej dotacji, musieli przejść na działalność odpłatną, aby uniknąć zamknięcia Ośrodka.
Można ich wspomóc, poprzez wykonanie kastracji swojego psa lub kota właśnie u nich. I to szybko, profesjonalnie, a zarazem taniej niż w komercyjnych lecznicach. Z części tych pieniędzy sfinansowane zaś są kastracje i leczenie miejskich kotów. Aby umówić się na zabieg, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 535 870 225 – od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19, a w soboty –  od 9 do 13.
Podstawowym zadaniem Koterii jest sterylizacja kotów wolno żyjących. Czasami jednak działacze Ośrodka spotykają na ulicy, które znalazły się przypadkiem – komuś zginęły, albo zostały porzucone. Takim zwierzętom chcą pomóc znaleźć jak najszybciej przyjazny dom.
Ogłoszenia o adopcji publikują na swoim Facebooku czy na innych portalach. Jeśli ktoś chce im pomóc w szukaniu domów i opiece nad oswojonymi kotami, może się do nich zgłosić. Obecnie Ośrodek potrzebuje też wolontariuszy do pomocy przy redagowaniu fanpage’a oraz przeprowadzania wizyt przedadopcyjnych. Chętni powinni wysłać e-mail na adres koteriaodkuchni@gmail.com.
Jeśli lubisz koty, jeśli chciałbyś pomagać bezdomnym kotom znaleźć kochające domy, jeśli lubisz ludzi, chcesz podzielić się swoją wiedzą i nauczyć się czegoś nowego, jeśli chcesz poznać zapaleńców, którzy, tak, jak Ty kochają koty – zapraszamy do nas – zachęcają działacze Koterii.

Więcej informacji o działalności Ośrodka Koteria  można znaleźć na stronie  www.koteria.org.pl

Anna Krzesińska

fot. Ośrodek KOTERIA