Imbir to jedna z najzdrowszych przypraw na świecie. Właściwości lecznicze imbiru zostały potwierdzone naukowo. W Polskamowi.pl o zaletach tej wspaniałej rośliny.

Liczba badań przeprowadzonych z udziałem imbiru jest ogromna. To jedna z najbardziej udokumentowanych naukowo przypraw. Imbir to potężna dawka bioaktywnych związków, które wspierają  nasz  organizm. W tropikalnej Azji imbir uprawiany jest od ponad 3000 lat, chociaż jego pochodzenie jest nieznane. Imbiru używano na Bliskim Wschodzie i w południowej Europie na długo przed Rzymianami. Jako przyprawa  jest używany od ponad 2000 lat. Najpowszechniej stosowaną częścią rośliny jest jej korzeń. Może być spożywany świeży, sproszkowany, jako suszona przyprawa,  w postaci soku lub oleju. Imbir ma intensywny aromat i ostry, słodko-gorzki smak.
Szukając w sklepie imbiru znajdziemy go w formie korzenia oraz w proszku. Warto wprowadzić tę przyprawę do codziennej diety z uwagi na jego wiele zalet. W kłączu imbiru  głównymi składnikami, aktywnymi biologicznie są lecznicze olejki eteryczne. Korzeń ten posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające. Stosowany jest również w chorobie lokomocyjnej oraz w kuchni jako przyprawa, a także dodawany jest do kosmetyków.   Ma również  inne zastosowania, przede wszystkim:

Wspomaga trawienie:  Imbir zawiera związki fenolowe, które łagodzą podrażnienia przewodu pokarmowego.  Olej zawarty w kłączu, pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo.

Leczy migreny: regularnie stosowany zmniejsza częstość i liczbę ataków, łagodzi też towarzyszące im mdłości,  rozkurcza naczynia krwionośne głowy i zmniejsza obrzęk mózgu, stymuluje również wytwarzanie naturalnych substancji (opiatów), które działają przeciwbólowo.

Zmniejsza zlepianie płytek krwi: przez co chroni przed tworzeniem się zakrzepów. Jest  przez to bardzo istotnym dodatkiem w diecie codziennej, a u osób z podwyższonym cholesterolem powoduje jego obniżenie.

Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, to kolejne działanie imbiru, ponieważ  jest bogaty w substancje przeciwzapalne. W związku z czym wchodzi w skład niektórych maści i plastrów rozgrzewających. Podczas masażu kilka kropli olejku imbirowego przynosi ulgę obolałym mięśniom.

Dba o higienę jamy ustnej: przez działanie odkażające i odświeżające, a poza tym pozostawia miły zapach w ustach. Imbir leczy infekcje. Roślina ta pobudza wydzielanie śluzu w ustach, co pomaga osobom mającym problemy z suchością  śluzówki.

Polepsza krążenie krwi rozgrzewając cały organizm.

Podsumowując właściwości imbiru można powiedzieć, że  jest on najzdrowszą  rośliną na świecie. I jeszcze jedna informacja dla miłośników tej przyprawy można ją hodować w domu w doniczkach.

MN