„Śpiesz się powoli”, czyli Światowy Dzień Powolności. Na PolskaMowi.pl przypominamy dlaczego czasem nie warto się spieszyć.

25 lutego świętujemy Dzień Powolności, który narodził się w 2007 roku w słonecznej Italii za sprawą Włocha Bruno Contigianiego. Był on pracoholikiem, który pewnego dnia stwierdził, że musi zmienić swoje życie. Założył więc stowarzyszenie Sztuka Powolnego Życia, którego naczelna zasada brzmi: „Unikając pośpiechu i stresu można poprawić jakość życia”. Inne zasady to: zamiast denerwować się podczas czekania w kolejce, lepiej porozmawiać z innymi współtowarzyszami; nie używajmy w smsach skrótów i symboli; wstańmy rano pięć minut wcześniej, aby spokojnie zjeść śniadanie i się przygotować; czytajmy więcej książek i gazet, zamiast oglądać telewizję; poznajmy mniej znane miejsca w naszym mieście, róbmy zakupy w pobliskich sklepach, wspierając lokalny handel; wybierzmy spacer zamiast jazdy autem; nie planujmy wszystkiego; miejmy czas dla siebie; nie zniechęcajmy się porażką, a nagradzajmy drobnymi przyjemnościami.

            Nie tylko od święta warto pamiętać, ze życie w wiecznym stresie i pośpiechu źle wpływa na nasz organizm i może prowadzić do różnych chorób. A dziś szczególnie warto wylogować się z wirtualnego świata i  pójść na spacer, poczytać książkę czy spotkać się z najbliższymi.

            A Wy jakie macie plany na ten powolny dzień? 🙂

AK