To już ostatnie chwile kiedy na Kopcu Powstania Warszawskiego płonąć będzie ognisko. PolskaMowi.pl zachęca do odwiedzin tego miejsca i złożenia hołdu Powstańcom i ludności cywilnej, która poległa podczas wojny.

Tradycyjny„Ogień Pamięci” będzie płonął do 3 października, dokładnie przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał powstańczy zryw. Ogień jest przynoszony na Kopiec przez sztafetę pokoleń, którą tworzą kombatanci, żołnierze, harcerze i strażnicy miejscy. Pochodzi z Grobu Nieznanego Żołnierza.

           Kopiec Powstania został usypany z gruzów zniszczonej w 1944 roku Warszawy. Jak przypominają Powstańcy, jest też mogiłą, bo znajdują się tu szczątki tych, którzy zginęli pod gruzami, a ich ciał nie odnaleziono.
Przypomnijmy: 1 sierpnia w o godzinie 17, w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego cała Warszawa zatrzymuje się, aby oddać hołd bohaterskim Powstańcom.  Film z tego wydarzenia można znaleźć tutaj.

            O Powstańcach i ich bohaterskich czynach warto pamiętać nie tylko od święta, ale i na co dzień. Chętni mogą zgłosić się do Związku Powstańców Warszawskich i tam uzyskają informację jak mogą pomóc.

AK

fot. Anna Krzesińska