W Poznaniu w 1929 roku trzech studentów matematyki rozpoczęło swoją przygodę z kryptologią, której owocem było złamanie tajemnicy słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej – Enigmy. Na PolskaMowi.pl wyjaśniamy czym jest tajemniczy „Szyfrokontener”.

Tymi matematykami byli oczywiście Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Wzięli oni wówczas udział w kursie kryptologii, jaki dla studentów Uniwersytetu Poznańskiego zorganizowało Biuro Szyfrów polskiego wywiadu wojskowego, słynnej Dwójki. Owocem kursu było przekazanie, dziesięć lat później, w obliczu zbliżającej się wojny, sekretu łamania szyfru wywiadom państw zaprzyjaźnionych – Wielkiej Brytanii i Francji. Umożliwiło to aliantom śledzenie dużej części niemieckiej korespondencji i w znacznym stopniu ułatwiło pokonanie hitlerowskich Niemiec.

Dla przypomnienia tych ważnych wydarzeń powstała interaktywna wystawa, dzięki której każdy może poznać historię zmagań z Enigmą i sukcesu trzech matematyków.

„Szyfrokontener” stanął przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Na ekspozycję składają się plansze z informacjami o kryptologii, niemieckiej maszynie szyfrującej Enigma oraz związane z pracą matematyków. Więcej szczegółów o jej zwiedzaniu znajdziecie na stronie www.enigmacentrum.pl

A jak Marian Rejewski został uhonorowany w swoim rodzinnym mieście – Bydgoszczy? Informację o tym znajdziecie  TUTAJ.

AK

fot. Anna Krzesińska