80 relacji mieszkańców, ponad sto godzin wspomnień, dwa tysiące dwieście zdjęć i dokumentów o historii Podlasia można obejrzeć online! Na PolskaMowi.pl przedstawiamy projekt Mediateka Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białystomku.

Jest to największe w tym rejonie multimedialne archiwum historii mówionej miasta i okolic. Można tam znaleźć wywiady z osobami związanymi z Białymstokiem (m.in. artyści, sportowcy, pasjonaci, „zwykli” mieszkańcy Białegostoku, esperantyści) dotyczące historii tego miasta i Podlasia oraz losów białostoczan lub Podlasian, które wykraczają poza ten obszar geograficzny (np. bieżeństwo czyli masowe deportacje w czasie I wojny, Powstanie Warszawskie, emigracja).

            Od 2010 roku zgromadzono ponad 274 godziny relacji mieszkańców Białegostoku i Podlasia oraz ponad 13 tysięcy archiwalnych zdjęć i dokumentów. Są one sukcesywnie opracowywane i nieodpłatnie udostępniane. Online dostępna jest część z nich, resztę można zobaczyć na miejscu w Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19 w Białymstoku.

            Cały czas poszukiwani są „świadkowie historii”, czyli osoby, które spędziły w Białymstoku ostatnie 60, 70 i więcej lat oraz chciałyby opowiedzieć historię swojego życia i opisać ważne wydarzenia tak, jak je pamiętają.

Więcej zdjęć i filmów znajdziecie na stronie www.mediateka.centrumzamenhofa.pl

AK

fot. Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa