Przeczą prawom fizyki i fascynują. Rzeźby balansujące autorstwa autorstwa Jerzego Kędziorę cieszą się popularnością w kraju i na świecie. Jedna z nich – Przechodzący przez rzekę – stała się symbolem Bydgoszczy.

50-kilogramowa rzeźba balansuje na linie zawieszonej nad Brdą niedaleko mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Została odsłonięta 1 maja 2004 roku dla upamiętnienia wejścia naszego kraju do UE.

Rzeźba utrzymuje równowagę dzięki  przeniesieniu środka ciężkości poniżej poziomu liny.  Prezentuje mężczyznę, który w jednym ręku trzyma strzałę, a w drugim długą żerdź. Na ramieniu ma zaś takie same sandały jak równie słynna bydgoska „Łuczniczka” (przedstawiająca młodą, nagą kobietę, która napina łuk). Tuż obok „Przechodzącego” znajduje się jaskółka. Skąd się wzięła? Otóż  nazwa tego ptaka to w języku niemieckim schwalbe. A Szwalbe to nazwisko zasłużonego bydgoszczanina założyciela Filharmonii Pomorskiej.
Rzeźby przeze mnie tworzone uosabiają odrealnione, choć towarzyszące wielu ludziom, marzenie przejścia po linie. Należy je jednak rozumieć w szerszym kontekście niejako pewne wyjątkowe uniesienie i znalezienie się w zupełnie innej rzeczywistości. (…). Z pewnością największą zaletą tych dzieł sztuki jest ich uniwersalność jak i ponadczasowy przekaz, umożliwiający ich zrozumienie bez względu na krąg kulturowy odbiorcy – podkreśla artysta Jerzy Kędziora.

A Wy Szanowni Czytelnicy jakie znacie rzeźby tego artysty? Piszcie w komentarzach!

AK

fot. Anna Krzesińska

O bydgoskim Muzeum Mydła i Historii Brudu można przeczytać sobie  TUTAJ.