Premierowy spektakl „Strach zżerać duszę” w Teatrze Powszechnym to opowieść o plotkach, pomówieniach i pochopnych oskarżeniach. Portal PolskaMowi.pl ma dla Was zdjęcia i video z próby medialnej tego przedstawienia.

Spektakl powstał na podstawie filmu Rainera Wernera Fassbindera. Ten niemiecki reżyser nakręcił film o starszej sprzątaczce z Niemiec, która zakochuje się z wzajemnością w Marokańczyku młodszym od niej o 30 lat. „Stara baba” i „arabski pies” – tak mówią o sobie główni bohaterowie. Wydaje się, że ich związek nie podoba się nikomu, wielu jednak czerpie z niego korzyści. Film „Strach zżerać duszę” z 1974 roku to opowieść o społeczeństwie, które boi się wszystkiego, co inne, ale ekonomiczna wola przetrwania każe mu zawłaszczać to, co obce i dopasowywać do własnych narracji.

Film jest dla nas podstawową inspiracją z kilku względów. Z jednej strony wynika to z mojej fascynacji twórczością Fassbindera, jego estetyką, sposobem budowania narracji i obrazu oraz światopoglądem. Z drugiej strony spektakl powstaje we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, której zadaniem jest promowanie twórczości niemieckiej na terenie Polski i odwrotnie. Nie mogliśmy więc pozwolić sobie na całkowicie oderwanie od scenariusza. Poza tym nie mieliśmy na to ochoty, gdyż chcieliśmy znaleźć zarówno punkty wspólne jak i różnice między obecnym polskim społeczeństwem, a tym niemieckim z lat 70. – wyjaśnia reżyser spektaklu Agnieszka Jakimiak.

Twórcy stołecznego spektaklu nie opowiedzą jednak miłosnej historii Emmi i Alego, ponieważ, jak podkreślają, historia o relacji silniejszej niż społeczny terror nie jest ich historią. Jak tłumaczą, w latach siedemdziesiątych film Fassbindera pozwalał zrozumieć niemiecką rzeczywistość gospodarczą, społeczną i ekonomiczną. W XXI wieku w Polsce „Strach zżerać duszę” pokazuje, dlaczego nie możemy i nie chcemy pojąć naszej rzeczywistości. Ich historia to opowieść o społeczeństwie, które panicznie boi się dostrzec, że w jego ramach nie wszyscy podlegają tym samym prawom i regułom oraz opowieść o plotkach, pomówieniach czy pochopnych oskarżeniach.

Twórcy: Reżyseria – Agnieszka Jakimiak; dramaturgia, scenografia – Mateusz Atman; przekład – Iwona Nowacka; choreografia – Agata Maszkiewicz; muzyka – Łukasz Jędrzejczak; asystentka reżyserki i scenografa – Emilia Korsak; kuratorka – Marta Keil; produkcja – Kuba Olszak; obsada – Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Grzegorz Artman, Julian Świeżewski.

Tekst, fot. video Anna Krzesińska