Pomagają innym, dając nowe życie odpadom. Na portalu PolskaMowi.pl przeczytacie o niezwykłej Galerii Szpargałek w Szczecinie.
Zobaczysz też jak Szpargałek wygląda.

Galeria Szpargałek to galeria charytatywna. Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych miejsc w naszym mieście. Swoje drzwi otworzyła 21 lutego o godzinie 11. Zjawiły się tłumy łowców okazji! Znajdujące się w niej przedmioty zostały wcześniej oznakowane, przydzielono im także punkty, gdzie 1 punkt równa sie 1 złoty. Na półkach znajdziemy zabawki, sprzęt AGD, wyposażenie wnętrz, płyty winylowe, akcesoria dla dzieci, narty, rowery i wiele, wiele innych. Wszystko na bieżąco jest zwożone z ośmiu Ekoportów, rozlokowanych w różnych punktach naszego miasta. Oddają te rzeczy mieszkańcy, gdyż przedmioty zalegają im w domu. Często są to rzeczy sprawne, w bardzo dobrym stanie, zdarzają się nawet i nowe, choć w świetle przepisów są to odpady. Zgodnie z ustawą o odpadach, można jednak dać im nowe życie. Pracownicy odkładają je do osobnych pomieszczeń, czyszczą, sprawdzają i wtedy przedmioty mogą być ponownie używane – wyjaśnia w rozmowie z reporterką  PolskaMowi.pl Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Bez gotówki? 

            Galeria Szpargałek dostępna jest dla wszystkich mieszkańców. Działa na zasadzie popularnych na Wyspach Brytyjskich „Charity Shops”. Przedmioty można zabrać ze sobą do domu, po wpłaceniu określonej kwoty na cele charytatywne, na rzecz organizacji pożytku publicznego z siedzibą na terenie Szczecina lub działającą na rzecz szczecinian. Na miejscu dostępna jest ich lista wraz z numerami kont bankowych. Aby coś kupić, trzeba pokazać dowód wpłaty pracownikowi Ekoportu. Na miejscu nie ma obrotu gotówką. Dostępny jest za to komputer z dostępem do internetu, dzięki któremu można zrealizować przelew.

Dla niewirtualnych

Pomyślano i o tych, którzy nie mają możliwości dokonania przelewu internetowego. Honorowane są przekazy pocztowe. Wystarczy więc wcześniej udać się na pocztę i wpłacić na określony cel odpowiednią sumę. Dowód wpłaty trzeba pokazać pracownikowi.

Są też przygotowane bony Galerii, na wypadek różnicy pomiędzy wpłatą darowizny a wybranymi nabytymi przedmiotami. Bon można realizować później w dowolnym okresie, aż do wyczerpania punktów.

Przykładowo: wpłacamy 100 złotych, idziemy do Galerii Szpargałek z dowodem wpłaty. Wybieramy rower za 25 punktów. Zgłaszamy się do pracownika i w zamian dostajemy bon o pomniejszoną kwotę 25zł, na 75 złotych do wykorzystania w dowolnej chwili. Z każdym kolejnym przedmiotem kwota ta będzie pomniejszana o odpowiednią sumę punktów, odpowiadającą wybranemu przedmiotowi – tłumaczy w rozmowie z reporterką portalu Andrzej Kus.

Galeria jest czynna w środy w godzinach 11-18. Tylko przez dwie pierwsze środy odwiedziło ją blisko tysiąc osób. Wpłacili na konta organizacji pożytku publicznego ponad 9 tysięcy złotych.

Anna Krzesińska