Pomnik Marszałka przy placu jego imienia jest prawdopodobnie najbardziej znany. Co najmniej trzy  razy w roku widzi go Polska podczas transmisji telewizyjnej obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, Święta Wojska Polskiego i  11 listopada -Święta Niepodległości. Pomnik na Placu Piłsudskiego  stoi vis a vis Grobu Nieznanego Żołnierza.

Odsłoniła go 22 lata temu jego córka Jadwiga Piłsudska – Jaraczewska razem z prezydentem Lechem Wałęsą, w 75. rocznicę bitwy warszawskiej 1920 r. Na monumencie zostały umieszczone trzy tablice z cytatami z Piłsudskiego: “Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężać i spocząć na laurach to klęska”, “Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku ani prawa do przyszłości” i “Demokratyczne Państwo Polskie musi przestrzegać kultury praw wszystkich swoich obywateli”.
Monument zaprojektował prof. Tadeusz Łodziana, a został wykonany w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej z brązu i granitu. Sam autor nie był zadowolony z lokalizacji, bowiem Marszałek ma za plecami parking samochodowy. Warszawianie błyskawicznie nazwali go “dziadkiem parkingowym”.

W Alejach Ujazdowskich, tuż obok Belwederu, znajduje się z kolei pomnik, przedstawiający stojącego Piłsudskiego, który opiera się obiema rękoma o szablę. Ów monument został uroczyście odsłonięty w 1998 roku przez prezydenta miasta Michała Święcickiego, warszawskiego krytyka muzycznego i działacza Jerzego Waldorffa (który był jednocześnie inicjatorem zbiórki pieniędzy na budowę pomnika)  i córkę marszałka. Pomnik ten jest kopią marmurowego posągu z lat 30. autorstwa Stanisława Ostrowskiego, który był m.in. twórcą Grobu Nieznanego Żołnierza. Zawiera jednak drobne odstępstwo, za sprawą Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekazało dużą ilość łusek armatnich – został odlany ze spiżu. Na cokole znajdują się dwa dwa napisy: „Marszałek Józef Piłsudski” i „Swemu Obrońcy w 1920 r. – Warszawa”.

Najstarszym pomnikiem Marszałka jest popiersie, które znajduje się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego przy ul. Marymonckiej 34. Rzeźba, autorstwa Alfonsa Karnego, powstała w latach 30. XX wieku. Od 1935 roku Akademia nosiła imię Marszałka. W komunistycznej Polsce patronem był generał Karol Świerczewski. Popiersie przetrwało ukryte w Łazienkach Królewskich. Na swoje miejsce wróciło w 1990 roku.

PolskaMowi.pl przypomina, że dziś z okazji 3 Maja odbędą się w Warszawie uroczystości państwowe oraz wiele imprez masowych i okolicznościowych wydarzeń. Mieszkańcy powinni się liczyć w czasowymi utrudnieniami w ruchu i ze zmianami tras komunikacji miejskiej.

Fotografie i tekst Anna Krzesińska