Słynny bydgoszczanin Marian Rejewski, który razem z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim złamali przed wojną szyfr Enigmy, po raz kolejny został uhonorowany w swoim mieście. PolskaMowi.pl szczegóły poświęconego mu murala.

Mural „Odszyfrowany Rejewski” powstał na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Gdańskiej 10 gdzie wybitny matematyk i kryptolog mieszkał w latach 1964-1969. Jego autorem jest Julian Nowicki z Bydgoszczy. Co ciekawe, portret pogromcy Enigmy jest częściowo zaszyfrowany. Zarysy portretu są bowiem utworzone przez charakterystyczny zapis kodu Enigmy. Tym samym tworzy to kryptograficzny wizerunek bohatera.

Przypomnijmy.  Matematyk i kryptolog Marian Rejewski urodził się 6 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy. W roku 1932 wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim złamał szyfr Enigmy, czyli najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców w okresie II Wojny Światowej, co w dużym stopniu przyczyniło się do wygranej aliantów. Po wojnie wrócił z Londynu do Polski. Był skromnym urzędnikiem. Dopiero w 1967 r. spisał swoje wspomnienia i zdeponował je w Wojskowym Instytucie Historycznym. O swojej roli w złamaniu enigmy zaczął pisać artykuły 6 lat później.  Zmarł w 1980 roku w Warszawie. W roku 2005, w stulecie jego urodzin, na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Śniadeckich w Bydgoszczy odsłonięto jego pomnik.

AK
Fot. Anna Krzesińska