PKP zainwestowało w nowoczesne oświetlenie LED

W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymieniły prawie 2 tysiące opraw oświetleniowych, z czego ponad 1400 to nowoczesne oprawy typu LED. Obecnie m.in. na peronach, przejazdach kolejowych i w przejściach podziemnych świecą aż 4 tysiące takich lamp. Uwzględnia się je również w projektach na modernizację linii.

Nowe oświetlenie zamontowano m.in. na peronach stacji: Katowice Zawodzie, Warszawa Wschodnia, Runowo Pomorskie czy Kłodzko Miasto. Podróżni w tych miejscach zyskali wyższy komfort obsługi: światło LED-owe jest jaśniejsze, lepiej oddaje barwy otoczenia i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Nowoczesne światła oznaczają  także konkretne oszczędności. Oprawa LED to niższa energochłonność – aż 30-50% w porównaniu do opraw sodowych. Takie efekty udało się uzyskać na wieży oświetleniowej stacji rozrządowej Warszawa Praga, gdzie zamiast oprawy o mocy 1000 W z sodowymi wysokoprężnymi źródłami światła zastosowano oprawy LED o mocy 400 W.

LED-owe światła doświetlają także 57 przejazdów kolejowo-drogowych, gdzie zamontowano 140 punktów świetlnych LED. Oświetlenie tego typu podnosi poziom bezpieczeństwa, a także zapewnia lepszą ochronę przeciw dewastacji i kradzieży mienia kolejowego.

– Nowoczesne oprawy typu LED gwarantują także lepsze warunki obsługi pasażerów, bo perony i przejścia podziemne z LED-ami są jaśniejsze i zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa – mówi Antoni Jasiński, dyrektor ds. utrzymania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – Oprawy tego typu to także wyższa dbałość o środowisko: 1400 LED-ów wymienionych tylko w ubiegłym roku to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery nawet o 500 ton rocznie – dodaje.

Jak się okazuje, to niejedyne zalety nowych lamp na kolei. Oprawy LED mogą bezawaryjnie pracować nawet 12 lat, a zatem blisko 3-krotnie dłużej niż stosowane do tej pory oświetlenie sodowe i 5-krotnie dłużej od eksploatowanych jeszcze źródeł rtęciowych. Niższe koszty eksploatacji oraz bezawaryjność to także konkretne oszczędności – dzięki wymianie przeprowadzonej w 2016 r. spółka zaoszczędzi ponad 300 tys. zł.