Policjanci z Krakowa we współpracy z kolegami z CBŚP zatrzymali mężczyznę, u którego znaleziono 3 skradzione rok temu obrazy. Szczegóły w Polskamowi.pl

Obrazy zrabowano z jednego z krakowskich mieszkań. Datowane były na lata 1601 – 1800 r. Informacja o skradzionych dziełach natychmiast trafiła do „Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem”. Wykaz ten zawiera dane o kradzieżach muzealnych powstałych po roku 1970, a wraz z powstaniem w 1992 roku pierwszej elektronicznej wersji bazy danych, dokumentuje również straty poniesione przez m.in. kolekcjonerów prywatnych. Każda z tych prac wyceniona została przez pokrzywdzonego na 20 tys. zł.

Prowadzący śledztwo zdobyli informacje, z których wynikało, że obrazy mogą być w posiadaniu  65-letniego mężczyzny – mieszkańca Krakowa. Został zatrzymany na ulicy Szerokiej. Przy sobie posiadał poszukiwane obrazy. Sprawca usłyszał już zarzuty paserstwa za co grozi mu 5 lat pozbawienia wolności. Zatrzymanego 65-latka prokuratura objęła dozorem policyjnym. Śledczy ustalają, w jaki sposób podejrzany wszedł w posiadanie skradzionych dzieł sztuki.

źródło: KWP w Krakowie

BU