Wiemy już jak będzie wyglądać ekspozycja stała Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Konkurs wygrał zespół M.O.C. Architekci. Polskamowi.pl prezentuje zwycięski projekt.

Przewodniczący Sądu Konkursowego Andrzej Bulanda podkreślił, że zwycięską pracę cechuje duża dojrzałość plastyczna o dużej sile wyrazu. Zaproponowane rozwiązanie programowo przestrzenne jest adekwatne do zróżnicowanego charakteru poszczególnych ekspozycji. Praca pozwala na zwiedzanie ekspozycji różnymi trasami.

„Wydarzenia, które będą prezentowane na wystawie niosą w sobie ogromny bagaż emocji. Ludzie do tej pory pamiętają ten okres, dlatego ważne jest to, aby przypomnieć sobie ten czas, zobaczyć jak było kiedyś. Dla młodszych jest to propozycja aby wiele się nauczyć. Tutaj są przestrzenie pokazujące cierpienie czy martyrologię. Będą emocje i surowość, ale bez natłoku multimediów, tak aby zachować tutaj przestrzeń kontemplacji.” –  mówiła po ogłoszeniu wyników Anna Skołożyńska-Ciecier z zespołu M.O.C. Architekci.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział, że rozstrzygnięcie konkursu pozwoli ruszyć z pracami. Dlatego jest to dla nas wyjątkowe wydarzenie.

Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy stałej został ogłoszony 14 czerwca. Założeniem konkursu było uzyskanie spójnej koncepcji Muzeum, która będzie podstawą do opracowania pełnej dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację ekspozycji.