Zamiast namiotów, drewnianych czy metalowych budek na bazarku przy ulicy Sienkiewicza w Ciechanowie powstanie nowoczesna hala targowa.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Opracowana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa, w trakcie są procedury przetargowe. Miasto udostępniło wizualizację tego nowoczesnego obiektu. Będzie to budynek nawiązujący wyglądem do nowego dworca PKP.

Już w kwietniu rozpocznie się budowa nowoczesnej hali targowej, która powstanie na miejscu dotychczasowego bazarku. Zagospodarowanie przestrzenne targowiska przy ulicy Sienkiewicza zakłada między innymi budowę hali z infrastrukturą, powstanie parkingu z około 200 miejscami, w tym tzw. ekoparkingu oraz modernizację placu przed dworcem PKP. Zniknie ogradzająca teren siatka, a całość stworzy spójną, otwartą przestrzeń.

Wygląd hali, dworca i jego otoczenia będzie spójny. Hala ma być przejrzystą budowlą, w której znaczącą rolę będą odgrywały szklane i drewniane elementy. Zaprojektowana jest konstrukcja hybrydowa, żelbetowo-stalowo-drewniana. Powierzchnia zabudowy wyniesie 2 296,50 m², powierzchnia użytkowa 2 145,89 m². Budynek hali został zaprojektowany na planie prostokąta. Forma budynku będzie jednobryłowa z dwuspadowym dachem o łagodnie schodzącym łukowatym kształcie. Przestrzeń zostanie podzielona na część handlową, w której znajdzie się 71 pawilonów różnej wielkości, główną otwartą część wystawienniczą – foyer o powierzchni 337,8 m²  pomieszczenia techniczne. Zaplanowano cztery wejścia, parterowy obiekt będzie całkowicie przystosowany dla osób niepełnosprawnych Wybudowane zostaną parkingi, drogi wewnętrzne i pożarowe.

Otoczenie dworca PKP zyska całkowicie nowe oblicze. Hala swoim wyglądem będzie nawiązywać do nowego dworca, który bardzo spodobał się mieszkańcom. Podobnie jak dworzec, hala będzie funkcjonalnym, nowoczesnym obiektem. To od dworca i jego otoczenia wielu przyjezdnych zaczyna zwiedzanie Ciechanowa i w tym miejscu powstaje pierwsze wrażenie o mieście. Najważniejszą sprawą jest jednak stworzenie godnych warunków dla handlujących. Będą mogli pracować komfortowo, a zakupy u lokalnych kupców mieszkańcy będą mogli robić jak w galerii handlowej – niezależnie od pogody – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Koncepcja inwestycji i planowane rozwiązania konsultowane były z kupcami. Roboty budowlane ruszą prawdopodobnie po Świętach Wielkanocnych. Na czas prowadzenia prac budowlanych kupcy przeniosą się na miejskie targowisko przy ul. Płońskiej 28. Wówczas będzie ono funkcjonowało nie tylko we wtorki i w piątki, jak to było dotychczas, lecz  codziennie.

W sąsiedztwie hali targowej w dalszej kolejności dodatkowo powstanie targowisko miejskie okresowe. W tym roku rozpocznie się również budowa centrum przesiadkowego park&ride z około 200 miejscami parkingowymi.

Milena Bonisławska