PolskaMówi TV

TEST

Perła Honorowa dla Ryszarda Witkowskiego

10 grudnia, żołnierz AK pseudonim Orliński – pilot doświadczalny mgr inż. Ryszard Witkowski został uhonorowany Perłą Honorową przyznawaną przez Kapitułę Pereł Polskiej Gospodarki w kategorii ''krzewienie polskich tradycji i wartości patriotycznych''. Perły są przyznawane wybitnym osobom, których dorobek zawodowy, doświadczenie, prestiż i etyka dają rękojmię uznania ich za ambasadorów najwyższych polskich wartości. Patronatem honorowym XVII Galę Perły Polskiej Gospodarki objęli: Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin, Minister Rozwoju – Jadwiga Emilewicz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Uroczysta XVII Gala Pereł Polskiej Gospodarki obyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Źródło: Grzegorz Brychczyński
Czytaj więcej

Rekord Guinnessa – rekordowy skok w tandemie – 11405 m n.p.m – Artur Majewski

W Polsce pobito rekord Guinnessa w najwyższym na świecie skoku spadochronowym w tandemie. Arkadiusz MAYA Majewski i Jim Wigginton dokonali tego wyczynu. Celem przedsięwzięcia, które nazwano Punya Project, było zwrócenie uwagi na problemy osób chorujących na raka.
Czytaj więcej

Czy leki dostępne bez recepty szkodzą zdrowiu? mgr Danuta Kowal

Jak wynika z przeprowadzonych badań Polacy używają więcej preparatów bez recepty niż Francuzi, którzy uważani za największych hipochondryków w Europie. Poza tym oraz więcej osób aplikuje sobie rozmaite środki bez wyraźnej przyczyny. Co gorsza, niektórzy zażywają leki dostępne bez recepty w nieprawidłowy sposób. Mieszają je na przykład z innymi lekami, co prowadzi do szkodliwych interakcji.
Czytaj więcej

Szkolenie strzeleckie – b. oficer GROM Krzysztof Puwalski

Szkolenia strzeleckie są w Polsce coraz popularniejsze. Wiąże się to z rosnącą popularnością sportów strzeleckich jak i samej broni palnej. Coraz chętniej też korzystamy z takich atrakcji, jak rekreacyjne strzelanie proponowane przez wiele strzelnic w kraju.
Czytaj więcej
Lot Warszawa – Tokio – Warszawa – Mariusz Hercog

Lot Warszawa – Tokio – Warszawa – Mariusz Hercog

Lot miał na celu upamiętnienie legendarnej postaci polskiego lotnictwa – pilota Bolesława Orlińskiego, który wraz z mechanikiem Leonardem Kubiakiem w 1926 roku dokonał na ówczesne czasy niesamowitego wyczynu, przelotu samolotem „Breguet” z Warszawy do Tokio i z powrotem. Sukces Polaków odnotował wtedy cały lotniczy świat. Jednym z uczestników lotu w rocznicę 100 lecia lotu Orlińskiego był Mariusz Hercog.

czytaj dalej
Probiotyki dla zwierząt domowych – Jan Kolbusz

Probiotyki dla zwierząt domowych – Jan Kolbusz

Istnieją grupy bakterii – takie jak bakterie probiotyczne – bez których nie moglibyśmy żyć i bez których liczne procesy zachodzące w naszym ciele zostałyby poważnie zaburzone. Dokładnie tak samo dzieje się w przypadku zwierząt domowych. A czy zwierzęta potrzebuje dodatkowego preparatu probiotycznego? I w jakich sytuacjach warto stosować probiotyk dla zwierząt domowych?

czytaj dalej
Combat 56 – sztuka walki i obrony – mjr Arkadiusz Kups

Combat 56 – sztuka walki i obrony – mjr Arkadiusz Kups

Combat 56 czyli system walki wręcz stworzony dla polskich oddziałów specjalnych przez majora Arkadiusza Kupsa. Nazwa pochodzi od numeru kompanii ze Szczecina, w której był szkoleniowcem. Na początku lat 90-tych dla potrzeb jednostek specjalnych major Arkadiusz Kups stworzył utylitarny system walki kontaktowej, który w założeniu przeznaczony był do szybkiej eliminacji przeciwnika.

czytaj dalej
Probiotyki chronią przed chorobami Jan Kolbusz

Probiotyki chronią przed chorobami Jan Kolbusz

Probiotyki, czyli tzw. dobre bakterie, mają potwierdzone licznymi badaniami właściwości lecznicze. Są to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Badania sugerują, że suplementacja probiotykami ma istotne znaczenie w przypadku wspomagania leczenia wielu chorób.

czytaj dalej
Szpital dla gitar

Szpital dla gitar

Gitary, instrumenty budzące jedynie dobre, romantyczne skojarzenia. Gitara wywodzi się z rodziny instrumentów strunowych, mających swoje początki już w czasach starożytnych. Pierwsze gitary z zaznaczoną talią pojawiły się we Włoszech i Hiszpanii w czasach Renesansu. Od tamtego czasu w Europie stopniowo rosła ich popularność.

czytaj dalej
Śladami  Bronisława Piłsudskiego – Janusz Onyszkiewicz

Śladami Bronisława Piłsudskiego – Janusz Onyszkiewicz

Prawnuczka Józefa Piłsudskiego – Danuta Onyszkiewicz – podróżuje śladami przodka – Bronisława Piłsudskiego.To mniej znany brat marszałka. Był z zawodu antropologiem i etnografem. W Polsce jest niemal zapomniany, a sławny jest na Sachalinie. Młoda badaczka-dokumentalistka, rozpoczęła od Wilna realizację projektu „Śladami Bronka”, który będzie trwał około dwóch lat. Zwieńczeniem projektu, jak planuje badaczka, będzie internetowa gra w formie dokumentu, oparta na autentycznych materiałach, fotografiach, filmach z tamtej epoki oraz na listach Bronisława.

czytaj dalej
Co zrobić z przeterminowanymi lekami? – mgr Danuta Kowal

Co zrobić z przeterminowanymi lekami? – mgr Danuta Kowal

W każdym domu można znaleźć preparaty farmaceutyczne z przekroczoną datą ważności lub takie, których żaden z domowników już nie używa. Tymczasem należy pamiętać, że leki to odpady niebezpieczne. Nie wolno ich w żadnym wypadku wyrzucać wraz z odpadami do śmietników ani do kanalizacji.

czytaj dalej
Rozpal lotniczy płomień – płk Kazimierz Pogorzelski

Rozpal lotniczy płomień – płk Kazimierz Pogorzelski

To jest bardzo warszawska i spontaniczna społeczna akcja pod hasłem: “Rozpal lotniczy płomień”. Spotkania odbywają się już od kilku lat pod obeliskiem Poległych Lotników na Wszystkich Frontach Drugiej Wojny Światowej z inicjatywy Stowarzyszenia Lotników Polskich, a biorą w niej udział warszawskie organizacje lotnicze.

czytaj dalej
Mierzeja wiślana – kopać czy nie kopać? – Andrzej Dybowski

Mierzeja wiślana – kopać czy nie kopać? – Andrzej Dybowski

Mierzeja Wiślana zwana często Bursztynowym Wybrzeżem jest jednym z najpopularniejszych regionów wypoczynkowych nie tylko na Pomorzu, ale również w całym kraju. Jej wschodnia część oddziela wody Zatoki Gdańskiej od Zalewu Wiślanego. Akwen ten jest kluczowym elementem, który wpływa na atrakcyjność turystyczną tego regionu oraz jego unikalny krajobraz. Od strony Zatoki Gdańskiej rozciągają się szerokie plaże, które zaliczane do najpiękniejszych w tej części Europy. Plaże Mierzei Wiślanej słyną też z bursztynu, który od wieków jest produktem utożsamianym z tym miejscem.

czytaj dalej
Probiotyki w akwariach i oczkach wodnych – Jan Kolbusz

Probiotyki w akwariach i oczkach wodnych – Jan Kolbusz

Probiotyki we współczesnym świecie są niemal tak powszechne, jak witaminy. Stosowane są również w domowych akwariach i akwenach przydomowych. Probiotyki wspaniale usprawniają filtrację biologiczną i oczyszczają akwarium lub oczko wodne w sposób naturalny neutralizując odpady organiczne.

czytaj dalej

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.

Zobacz starsze artykuły

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


 

Zapomniałeś hasła?

Zarejestrowany? Zaloguj się


Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?