Nikt dotąd nie odważył się latać szybowcem nad najwyższymi górami świata. Dokonał tego Sebastian Kawa, który przewodniczył pionierskiej i niezwykle trudnej logistycznie wyprawie „Himalaya Gliding Project”.

 

W grudniu 2013 roku Sebastian jako pierwszy człowiek w historii wykonał bezsilnikowy lot nad Himalajami, przecinając niebo nad Annapurną, a podczas drugiego etapu ekspedycji, wiosną 2014 roku odbył wiele niebezpiecznych rejsów powietrznych wśród skał. Podczas wyprawy zgromadzono wiele danych istotnych dla meteorologii i lotnictwa.

Prezentowany film pokazuje piękno i romantyką górskiego latania nad pasmami górskimi w Polsce i Ukrainie szybowcem wykorzystując siłę natury, wiatr chmury i prądy wznoszące na wysokościach na których latają samoloty pasażerskie. Sebastian Kawa z Piotrem Bobulą wykonali lot od granic Karpat Zachodnich w Wiśle – Ustroniu na wschód nad Ukrainę.W ten sposób po pokonaniu trasy 736 km poprawili ustanowiony w Polsce rekord na trasie docelowo-powrotnej dla kategorii szybowców dwumiejscowych.

Sebastian Kawa lata na szybowcach od 1988r. Zdobył już dwadzieścia sześć medali mistrzostw świata i Europy. Spędził w powietrzu w sumie pół roku, przeleciał tysiące kilometrów, zdobył wiele tytułów i medali nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Sebastian Kawa – mistrz świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie, od wielu lat w czołówce światowego rankingu pilotów szybowcowych. Jest najbardziej utytułowanym polskim pilotem szybowcowym. 20 stycznia br. odniósł kolejne zwycięstwo podczas 8 edycji FAI Sailplane Grand Prix Final w Chile. A dziesięć dni wcześniej zdobył złoty metal podczas zawodów szybowcowych Andes Open 2018, również rozgrywanych w Chile. Sebastian latał w Himalajach, nad Elbrusem, a tuż przed ostatnimi świętami Bożego Narodzenia zaliczył Gorgany, domykając tym samym swoje latanie nad całymi Karpatami.