Dziś nad ranem 13.08.2020 r. zmarł Mariusz Łapiński. Dziennikarz śledczy z krwi i kości, reporter telewizyjny, zawsze bliski ideałom harcerskim.

W stanie wojennym publikował w prasie podziemnej Solidarności.  W 1991 roku zaczął pracę w TVP. Przez siedem lat pracował jako reporter w Teleexpressie.  Później w RTL7, gdzie był współtwórcą pierwszego telewizyjnego magazynu śledczego Z00M i Z00M MISJA SPECJALNA.  Współtworzył także dział reportażu w TVN24 tworząc Raport TVN24.  Mariusz Łapiński przez  wielu, nie tylko przyjaciół, był nazywany  „Kiciusiem” . Za tym pseudonimem kryła się dziennikarska rzetelność i pazur reportera. W 1997 roku, w materiale w Teleexpresie Mariusz Łapiński ujawnił istnienie Jednostki Wojskowej GROM.  Większość reportaży i filmów jaka się ukazała na początku lat 90-tych o żołnierzach tej jednostki, była jego współautorstwa. Był również współtwórcą tak zwanej . „tajnej kasety”- czyli nagranego na niej 12 minutowego filmu, który pokazywał m. in. współpracę żołnierzy GROM z amerykańskimi komandosami, gdy Polska jeszcze nie była w NATO. Ten film pt. „Poland a partner for NATO” był dostarczony pocztą dyplomatyczną do skrzynek senatorów amerykańskich, którzy zdecydowali o przyjęciu naszego kraju do NATO.

W  tym roku, na 30 lecie Jednostki Wojskowej j GROM w Polska Mówi, Mariusz Łapiński opowiedział   o kulisach swojej pracy reporterskiej,  jak odkrył tę jednostkę i jak powstała „ Tajna Kaseta” . Był umówiony z nami na kolejne  wywiady, które miały przybliżyć  jego pracę i ogrom  wiedzy o ludziach, których poznał na swojej drodze reporterskiej. Niestety pozostawił nam tylko małą cześć swoich  wspomnień i wiele rzeczy pozostanie nieujawniona.

Polska Mówi przypomina ostatni wywiad redaktora Mariusza Łapińskiego.