Turystyka – dokąd pojechać na narty a dokąd nad morze. Relacje i reportaże z najciekawszych miejsc świata ale i Polski. Informacje dla wytrawnych turystów i amatorów.

Krynica Morska – Krótki zimowy spacer
Polska Mówi zaprasza na krótki zimowy spacer po opustoszałej Krynicy Morskiej.
czytaj dalej
Kostaryka – raj na ziemi
Kostaryka zachwyca naturą, wybrzeżem Pacyfiku z czarnym, wulkanicznym piaskiem na plażach oraz bajkowymi widokami. Nazwa “Costa Rica” oznacza bogate wybrzeże. Jest to raj na ziemi, urzekający przede wszystkim fantastyczną naturą oraz przepyszną kawą. W tym kraju znajduje się 20 parków narodowych oraz 8 rezerwatów przyrody. Polska Mówi zaprasza na krótką wycieczkę po Kostaryce.
czytaj dalej
Wyprawa na K2 zimą – Magdalena Gorzkowska
18 grudnia Magdalena Gorzkowska wyruszy do Pakistanu, aby wziąć udział w wyprawie InPost K2 Winter 2020-2021. W ramach tej ekspedycji Polka zaatakuje szczyt K2 – jedyny niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik,
czytaj dalej
Turystyka powalona przez koronawirusa – Monika Witkowska
Od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce minęło ponad osiem miesięcy. Jest to trudny czas dla wielu branż i instytucji. Ale jedną z tych, która cierpi najbardziej jest bez wątpienia branża turystyczna. – Ten trudny okres niestety trwa, a branża walczy o jego przetrwanie
czytaj dalej
Turystyka bardzo wrażliwa na koronawirusa – Marek Traczyk
Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne zawirowania w branży turystycznej, która bardzo mocno i długo jeszcze odczuwać będzie jej skutki. Jak wynika z prognoz Światowej Rady Podróży i Turystyki na świecie miejsca pracy może stracić nawet 100 milionów ludzi, a globalny uszczerbek w obrotach może sięgnąć kwoty 2,7 biliona dolarów.
czytaj dalej
Tajemnice Tuligłów – Piotr Kuźma
Jeśli kiedykolwiek ktoś miał wątpliwości, czy warto pojechać do Tuligłów w gminie Rokietnica, to pozbądźcie się ich. Podróż do Tuligłów może być podróżą na przestrzeni dziejów. Bo ta miejscowość to w pewnym sensie muzeum plenerowe, w którym znajdziemy ślady czasów przedchrześcijańskich, pamiątkę Chrztu Polski, tatarskie najazdy, barok w architekturze i ślady współczesnych wydarzeń.
czytaj dalej
Po prostu Swornegacie – Zbigniew Chrapkowski
Swornegacie mają ponad 800 lat, mieszka tu około 1000 osób. Jest to jedna z największych i najstarszych wsi południa Kaszub, położona nad Brdą, między jeziorami Witoczno a Karsińskim. Oddalona jest od Chojnic 25 km na północ.
czytaj dalej
Nieprofesjonalni przewodnicy w górach – Marian Sajnog
“Góry nie są sprawiedliwe, lub niesprawiedliwe. One są po prostu niebezpiecznie” tak twierdzi Reinhold Messner. Po górach trzeba wiedzieć jak się poruszać i jak planować wyprawy. To powinni ułatwić nam przewodnicy górscy. Przewodnik górski czyli specjalnie wyszkolony i doświadczony zawodowy alpinista posiadający certyfikaty władz lokalnych lub stowarzyszeń przewodników górskich. To osoba, która posiada odpowiednią wiedzę o bezpieczeństwie w górach, a także o odpowiednim zachowaniu w stosunku do przyrody. Ale czy zawsze tak jest?
czytaj dalej
Piękna Dyszobaba – Piotr Świderski
Polska Mówi zaprasza do pięknej Dyszobaby – wsi położonej w województwie mazowieckim, w powiecie makowskim, w gminie Różan nad Narwią. Wieś Dyszobaba ma 200 mieszkańców, z czego 49,5% stanowią kobiety, a 50,5% mężczyźni.
czytaj dalej
Góry a nasze serce – Marian Sajnog
Jeśli masz nadciśnienie albo chorobę wieńcową lub problemy z sercem nie planuj urlopu w wysokich górach, bo zamiast wypoczynku zafundujesz sobie pogorszenie samopoczucia.
czytaj dalej
Ameryka w Polsce – Krzysztof Sokal
W Polsce znajduje się pięć miejscowości o nazwie Ameryka i jedna o nazwie Afryka. Polska Mówi zaprasza do Ameryki w województwie warmińsko – mazurskim.
czytaj dalej
Dziecko w górach – Marian Sajnog
Zabieranie dzieci na górskie szlaki to bardzo dobry pomysł, ponieważ ważne jest, aby rodzice od najmłodszych lat zaszczepili w swoich pociechach miłość i pasję do gór. Ale konieczne jest jednak przy tym zachowanie rozsądku. Przede wszystkim należy pamiętać, że nasza pociecha ma się w górach zakochać, a nie zniechęcić się do nich na resztę życia. Bardzo ważny jest zatem odpowiedni dobór trasy. Należy także zadbać o to, aby nasz maluch był odpowiednio ubrany. Trzeba także pamiętać o prowiancie, a przede wszystkim o wodzie.
czytaj dalej
Wszystko o testach na COVID 19 i okienkach serologicznych – dr Leszek Borkowski
Testy osób, które mogą być zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 to podstawowe narzędzie ograniczania rozprzestrzeniania się epidemii na całym świecie. Pacjenci mogą wykonać 3 rodzaje testów na koronawirusa, ale tzw. „złotym standardem” w diagnostyce SARS-COV-2 jest test genetyczny wykonany techniką rtPCR. Dostępne jest także badanie immunologiczne.
czytaj dalej
Pulsoksymetr w walce z COVID 19 – dr Leszek Borkowski
Pulsoksymetr jest to małe urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi oraz tętna. Zakłada się go na palec. Czujnik wbudowany w urządzenie mierzy nasycenie hemoglobiny tlenem i puls pacjenta. Pulsoksymetr sprawdza się zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w domowych. Urządzenia te mają pomagać w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów z COVID-19 w domu.
czytaj dalej
Pacjent zarażony COVID-19 – wynik testu ujemny – dr Leszek Borkowski
SARS-CoV-2 charakteryzuje wysoka zaraźliwość. Wciąż nie mamy pewności od którego momentu zakażamy, jak długo i jak duże zagrożenie dla otoczenia stanowią osoby, u których infekcja przebiega bezobjawowo, bądź mają jej łagodne objawy. Wiadomo na pewno, że wirus ten może przetrwać w powietrzu kilka godzin, a na niektórych przedmiotach nawet kilka dni. Jedyną skuteczną metodą jest obecnie maksymalne spowalnianie szerzenia się epidemii, czyli wykrywanie jak największej ilości osób zakażonych poprzez wykonywanie testów.
czytaj dalej