Londyn, Paryż, Frankfurt najpopularniejszymi kierunkami z Lotniska Chopina w 2017 roku. Polskamowi.pl przytacza bliższe dane na ten temat.

Londyn był    najpopularniejszym kierunkiem  wybieranym w 2017 roku przez pasażerów podróżujących w różne zakątki świata z Lotniska Chopina. W minionym roku do stolicy Wielkiej Brytanii poleciało z warszawskiego portu blisko 460 tys. pasażerów, natomiast na wyprawę do drugiego w zestawieniu Paryża wybrało się prawie 283 tys. osób. Frankfurt odwiedziło 272 tys. pasażerów odlatujących  z Warszawy. Londyn to także dla Lotniska Chopina miasto najczęstszych powrotów. W 2017 roku stołeczny port gościł ponad 450 tys. pasażerów z największego miasta w Wielkiej Brytanii.

Z kolei jeśli  chodzi o loty czarterowe to najczęściej odbywały się  w rejony słynące z urlopowych walorów, jak Grecja (Heraklion – 38 tys. pasażerów, Rodos – 35 tys., Korfu – 27 tys., Zakynthos 24 tys.), Turcja (Antalya – 35 tys.), hiszpańskie Teneryfa (23 tys. pasażerów) oraz Fuerteventura (22 tys.), a także Egipt (Hurghada – 23 tys.), Bułgaria (Burgas – 27 tys.) czy Izrael (Tel Awiw – 38 tys.).

Również krajowe połączenia w minionym roku cieszyły się dużą popularnością wśród podróżujących  na warszawskie lotnisko i z lotniska. Na Lotnisku Chopina pojawiło się ponad pół miliona gości z Wrocławia i Gdańska, a także zbliżona liczba osób powracających do tych miast. Stołeczny port lotniczy często odwiedzali również podróżni chcący szybko przenieść się z Krakowa do Warszawy oraz z powrotem. Warszawski port obsłużył 178 tys. pasażerów, którzy przylecieli z miasta królów d stolicy.

Numerem jeden pod względem liczby przewożonych pasażerów na Lotnisku Chopina są Polskie Linie Lotnicze LOT. Dziesięć najpopularniejszych kierunków LOT-u z Lotniska Chopina to w kolejności: Kraków, Gdańsk, Londyn (Heathrow), Wrocław, Rzeszów, Amsterdam, Chicago, Frankfurt, Paryż (Lotniska De Gaulle’a) i Nowy Jork (JFK).

W 2017 roku udział LOTu w całym ruchu pasażerskim na Lotnisku Chopina wzrósł do ponad 43 proc,  a w segmencie ruchu regularnego z 48 proc. do 50 proc.

 W 2017 r. LOT przewiózł ponad 6,8 mln pasażerów, podczas gdy w 2016 r. 5,4 mln. To oznacza wzrost o ponad 25 proc. rok do roku. W 2017 r. 50 proc. pasażerów polskiego przewoźnika to goście tranzytowi, czyli osoby przesiadające się na Lotnisku Chopina.

Dodajmy, że Lotnisko Chopina w Warszawie to największe lotnisko w Polsce. W 2017 r. port obsłużył 15,75 mln pasażerów (12,8 mln w 2016 roku) to jest  o 23 proc. więcej niż w 2016 r. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.