Większość ludzi zna gigantyczny pomnik Chrystusa Odkupiciela, znajdujący się w Rio de Janeiro. Nie wszyscy jednak wiedzą, że najwyższa figura Chrystusa znajduje się w Polsce, a dokładnie w Świebodzinie. PolskaMowi.pl prezentuje historię tego pomnika.

Figura Chrystusa Króla mierzy 33 metry (jest o trzy metry wyższa od brazylijskiej), które symbolizują czas ziemskiego życia Pana Jezusa.  Stoi na 12-metrowym kopcu usypanym z ziemi i kamieni, otoczonym 5 pierścieniami, które symbolizują zbawczą rolę Chrystusa dla pięciu kontynentów i Jego panowanie nad światem. Stoi zwrócona przodem do parafii i miasta.

            Tors figury składa się z ośmiu elementów, które są wykonane z betonu narzucanego na szkielet z prętów i siatek stalowych, rozdzielonych warstwą twardej wełny mineralnej. Dwa górne segmenty zostały wykonane z pianki poliuretanowej, pokrytej zewnętrznie laminatem z żywicy i wzmocnionej matami z włókien szklanych. Wszystkie segmenty mają po 2,5 metra wysokości.  Głowa figury osiąga wysokość 4,6 metra, a jej waga bez korony to 3 tony. Korona, złocona złotem płatkowym, liczy zaś sobie prawie 2 metry wysokości i waży pół tony.  Każda z dłoni jest długa na 3,5 metra i waży ponad pół tony, a ramiona osiągają rozpiętość 26 metrów. Całkowity ciężar figury to 260 ton!  Przyznacie, że te liczby robią wrażenia?

            Budowa trwała dziesięć lat i zakończyła się w listopadzie 2010 roku. Koszt szacowany jest na około 6 milionów złotych i został pokryty z datków wiernych i pieniędzy sponsorów. Pomysłodawcą i inicjatorem wzniesienia największego posągu Chrystusa na świecie był ks. prałat Sylwester Zawadzki (1932-2014) pierwszy kustosz sanktuarium i pierwszy proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

AK

fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl