Rękawice wspinaczkowe z własnym ogrzewaniem sterowanym aplikacją mobilną. A może składane narty? Setki nowych pomysłów wyznaczających trendy w profesjonalnej turystyce sportowej pokazano na jednych z największych na świecie targach sprzętu turystycznego i sportowego w Monachium ISPO 2018.

2801 wystawców z całego świata, wśród nich 46 producentów z Polski. Mnóstwo wykładów, spotkań z przedstawicielami świata sportu oraz pokazów. To wszystko można było znaleźć w Monachium.

Zapewne dziejowym wydarzeniem targów ISPO 2018, zarówno dla producentów odzieży sportowej jak i  użytkowników, było zaprezentowanie przez firmę GORE nowej rodziny innowacyjnych materiałów GORTE-TEX INFINIUM, które dają nieskończone możliwości łączenia i tworzenia elementów odzieży.

Cyfryzacja sprzętu sportowego chyba już nikogo nie zaskakuje. Otóż producenci coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązania, gdzie rękawice, skarpety, wkładki do butów czy całe buty posiadają swój własny system ogrzewania, zasilany z wbudowanych akumulatorów. Ponadto rozwijane są aplikacje mobilne służące do zarządzania tymi systemami. W tym asortymencie ciekawe rozwiązanie zaprezentowała rodzinna firma z Andorry, która wprowadziła na rynek wysokiej klasy ogrzewane rękawice, dostosowane do różnych dyscyplin sportowych. Głównym atutem ich produktu jest aplikacja mobilna, służąca do zarządzania ogrzewaniem rękawic oraz monitorowania ciepła dłoni. Podobne rozwiązanie przedstawił austriacki producent sprzętu sportowego.

Godnymi uwagi produktami, posiadającymi możliwość współpracy z aplikacją mobilną, są detektory lawinowe z nowej kolekcji PIEPS’a. Nowe PIEPS’y charakteryzują się większą sprawnością, a co za tym idzie i większym zasięgiem działania, ponadto posiadają możliwość zarządzania i personalizacji przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej. To rozwiązanie pozwoli również na uaktualnianie oprogramowania w urządzeniu, co oznacza, że producent może rozbudować funkcjonalność samego produktu.

Jednym z większych hitów targów był kanadyjski plecak Alpha SK. Plecak w pełni wodoodporny, prosty, a także posiadający możliwość konfiguracji mocowania nart – zapewnia Maciej Czajkowski, polski przedstawiciel producenta. Dokładając stylowy wygląd i ciekawą kolorystykę, otrzymujemy użyteczny i elegancki produkt.

Wspinacze zwrócili uwagę na nowy przyrząd zjazdowy. Nowy kształt umożliwia, w przypadku sytuacji awaryjnej, sprawne poruszanie się również w górę liny.

Z pośród „ekstrawaganckich” produktów warto na chwilkę zatrzymać się przy nartach składanych firmy Elan. Są to narty … składane.  Na pewno łatwiej je transportować ale  jak się na nich jeździ ? Na razie nie wiadomo.

Autor tekstu i fotografii:

Jan Górniak – Ratownictwo Górskie