Szczecinianie doskonale znają to miejsce. PolskaMowi.pl zachęca jednak wszystkich turystów, aby przy okazji pobytu na Pomorzu Zachodnim zobaczyli urocze Jezioro Szmaragdowe.

            Jezioro zachwyca swą barwą. Powstało w miejscu dawnej kopalni kredy i margla, ma specyficzny, zielono-niebieski kolor, który zawdzięcza zabarwieniu wody przez węglan wapnia, stanowiący składnik kredy.

            Jest kilka wersji jego powstania. Jedna mówi o wypadku w kopalni, który spowodował jej zalanie, niektóre źródła podają, że górnicy ocaleli, inne, że kilku z nich zginęło. Kolejna wersja głosi, że kopalnię zamknięto, bo nie przynosiła zysków, wyłączone zostały pompy, a wykop sam napełnił się wodą. Miejscowa legenda głosi zaś, że sprawcą całego zamieszania był niezwykle wredny i chciwy duch Skarbek, który zgromadził ogromne bogactwa pod ziemię. Kiedy kilof jednego z górników odsłonił jego cenny zbiory Skarbek bardzo się zdenerwował i zalał wszystko wodą.

To nie jest jedyne ciekawe miejsce w tej okolicy. Tuż obok znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna przy Jeziorze Szmaragdowym. Jest ona czynna od połowy kwietnia do 30 września ze względu na nietoperze, które tam właśnie znalazły zimowe lokum. Jak wyjaśniają pracownicy: „Przez prawie pół roku władaliśmy w podziemiach my, ludzie, teraz czas przekazać klucze do podziemi NIETOPERZOM. Jesień to dla nich czas wielkiego obżarstwa, „szybkich” randek i ścielenie łóżek.”

            Kawałek dalej, na wzgórzu zlokalizowany jest punkt widokowy zwany „Okiem na Szczecin”. Można tam nie tylko podziwiać piękny widok, ale także się zrelaksować. Tuż obok na polanie są bowiem wiaty, ławeczki i miejsca, gdzie można zrobić grilla.

            Jezioro Szmaragdowe ma swojego „brata” –  na wyspie Wolin znajduje się bowiem Jezioro Turkusowe, które również zachwyca swoim kolorem. Więcej o tym ciekawym miejscu przeczytacie tutaj.

fot. Anna Krzesińska