Znany z ekranizacji “Zemsty” Fredry czy z serialu Janosik. Zbudowany został z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego jest największym, najbardziej znanym i najpopularniejszym zamkiem ze szlaku Orlich Gniazd. PolskaMowi.pl prezentuje Ogrodzieniec, znajdujący się we wsi Podzamcze.

Postawiony na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.) zamek stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję. Zbudowany został w latach około 1350-70 z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego przechodził z rąk do rąk i był modernizowany aż do czasu potopu szwedzkiego w XVII wieku. Wtedy to został dwukrotnie zdobyty i spalony przez Szwedów i nigdy nie odzyskał dawnej świetności.

Około 1810 roku został opuszczony przez ostatnich mieszkańców. Po II wojnie światowej wykonano niezbędne prace konserwatorskie i zabezpieczające, a  następnie udostępniono zamek do zwiedzania. Mimo iż jest to tzw. trwała ruina, to nadal imponuje swoim majestatem. „Wystąpił” w takich filmach, jak: „Rycerz” (1980 rok) i „Zemsta” (2001 rok) oraz w serialu „Janosik”.  Oczywiście, jak przystało na zamek z wieloletnią historią nie może zabraknąć tam ducha. Przyjmuje on postać ogromnego czarnego psa, który ciągnie za sobą długi łańcuch. To zjawa jednego z dawnych właścicieli zamku Stanisława Warszyckiego, który słynął z okrucieństwa, a teraz pilnuje swoich skarbów ukrytych w zamkowych zakamarkach.

Zamek można zwiedzać od kwietnia do listopada. W sezonie organizowane są różne atrakcje m.in. walki rycerskie czy wakacje z duchami.

AK

fot. Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl