Lato, lato, lato czeka a wraz z latem czekają… różne ciekawe miejsca warte odwiedzenia. PolskaMowi.pl wraz z podróżniczymi blogerami proponuje dokąd wyjechać na wakacje, aby nie zbankrutować.

Marta Gackowska, prowadzi bloga Podróżuj za grosze, w którym prezentuje, w jaki sposób samemu zorganizować sobie jak najtańsze zwiedzanie europejskich stolic.

Na wakacje polecam udać się Polskim Busem lub samolotem linii Ryanair. Jeśli chodzi o pierwszego przewoźnika, to warto zobaczyć przede wszystkim przepiękny Wiedeń oraz Budapeszt. Są to duże i niesamowite miasta, w których każdy znajdzie coś dla siebie – począwszy od okazałych zabytków, poprzez niesamowite punkty widokowe, termy i baseny, nocne rejsy statkiem czy próbowanie najbardziej znanych przysmaków i dań. Wiedeń jest piękny sam w sobie. Z dworca, na którym zatrzymuje się Polski Bus jest prosta trasa do centrum miasta, a po drodze znajduje się mnóstwo atrakcji – Belweder, Bazylika św. Stefana, Parlament czy Ratusz. Nie można także zapomnieć o Pałacu Schonbrunn, z którego rozciąga się przepiękny widok na miasto oraz urozmaiconym parku rozrywki Prater. Jeśli chodzi o Budapeszt, to polecam przede wszystkim zobaczyć zachód słońca ze Wzgórza Gellerta, nocny rejs statkiem “Legenda” po Dunaju oraz relaksującą kąpiel w Termach Szenchyi. Do każdego z powyższych miejsc można dojechać już od złotówki i to jest najwspanialsza wiadomość! Noclegi w centrum miasta także nie są drogie, wystarczy dobrze poszukać.

Podczas wyszukiwania biletów warto sprawdzić rozkład jazdy autobusu. Przykładowo ja mieszkam w Toruniu i sprawdziłam, że autobus którym dojadę do Wiednia, startuje w Gdańsku. Dzięki czerwonemu przewoźnikowi jest możliwość zakupu biletu na trasę z dowolnego poprzedzającego miasta, a wsiąść można w swoim mieście – jest to także sposób na zdobycie tańszego biletu.

Jeśli chodzi o linię lotniczą Ryanair, to na wakacje można się udać z 13 polskich miast. Biletów należy szukać na jego głównej stronie internetowej – wszelkie wyszukiwarki lotów mają znacznie wyższe ceny biletów, ponieważ pobierają od tego prowizję, a przecież chodzi nam o podróżowanie za grosze. Poszukując okazji proponuję korzystanie z konta incognito w przeglądarce. Nie zapamiętuje ona szukanych przez nas danych, a to oznacza, że ceny biletów nie będą podnoszone za każdym razem. Lotów zawsze szukam w środku tygodnia, z reguły wieczorem – nie raz zauważyłam, że ceny od czwartku do poniedziałku zazwyczaj zostają podniesione.

Z noclegami postępuję podobnie, szukam ich w środku tygodnia. Ustawiam filtrowanie od najniższej ceny, po czym porównuję standardy oraz odległość od centrum miasta. Często też trafiam na promocje, które obejmują tylko jeden konkretny dzień w tygodniu i jest to nawet 40 procent zniżki. Bukując noclegi poprzez portal booking.com można uzyskać fajne promocje: 60 zł za polecenie, a także duże promocje i profity po kupnie i zrealizowaniu pięciu noclegów. Warto także polubić na Facebooku moją stronę Podróżuj za grosze, ponieważ za każdym razem umieszczam na niej wszelkie promocje i tanie loty/noclegi na każdy miesiąc. Ostatnio udało mi się dzień wcześniej dodać post, dotyczący promocyjnych cen lotów Ryanair, zanim przewoźnik sam wrzucił tą informację na swój profil.

W tym roku na wakacje polecam w szczególności słoneczne Włochy. Sama się tam wybieram, także o wiele bardziej poszerzyłam swoją wiedzę na temat tego kraju. Niesamowita jest Wenecja, do której bilet lotniczy można dostać za 80-150 złotych w dwie strony, a nocleg kosztuje nawet 14 euro za dobę (ok. 60 złotych). Oferuje ona przede wszystkim niezapomniane widoki i klimat. Oprócz tego z dworca kolejowego można tanio dojechać i zwiedzić inne miasta, takie jak na przykład Werona. Drugim rozwiązaniem jest według mnie lotnisko Mediolan Bergamo. Bilety do tego miejsca są naprawdę tanie, już od 39 złotych, a z lotniska można dojechać do znacznie większej ilości włoskich, kolorowych miasteczek. Za cztery euro można w godzinę dostać się do Mediolanu, w którym znajdą się o wiele tańsze noclegi niż w Warszawie, a samo miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie . Natomiast za dwa euro można dojechać do przepięknego miasteczka Bergamo, które zachwyca dolnym i górnym miastem z wieloma darmowymi zabytkami, a także widokiem z zamku San Vigilio. W Bergamo będą jeszcze tańsze noclegi, a ogromna liczba połączeń kolejowych pozwoli mi tanio zobaczyć miasta nad przepięknymi jeziorami Como Lake oraz Garda.

Dla lubiących zwiedzać polecam także Londyn. Bilety lotnicze można zakupić już od 39 złotych w jedną stronę z wielu polskich miast. Podczas tej podróży wzrosną nam na pewno ceny noclegu, jednakże zostanie to zrekompensowane największą ilością darmowych atrakcji miasta. Jeśli taki kierunek wybierzecie, polecam zostać minimum trzy dni, aby wszystko zobaczyć. Londyn to miasto w którym zapewniam, że nikt nie będzie się nudził. Szeroka gama darmowych muzeów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie, a odpoczynek umilą nam spokojne fontanny w St. James Park czy słuchanie ulicznych grajków na placu przy National Gallery.

Wysłuchała Anna Krzesińska

fot. oprócz zdjęcia głównego z archiwum rozmówczyni