PolskaMowi.pl wraz z podróżniczymi blogerami kolejny raz proponuje w jaki sposób podróżować, aby nie zbankrutować.

Tym razem Katarzyna Tutko, która prowadzi blog podróżniczy polaczkropki.pl opowie o Jeziorze Garda i Rzymie.

Jezioro Garda

Na wakacje warto wybrać się nad Jezioro Garda we Włoszech. Powody są dwa. Po pierwsze jest to miejsce, gdzie można spacerować po mieście i kosztować lokalnych przysmaków, odpoczywać na plaży, a wieczorem pójść na imprezę. W sezonie letnim często na świeżym powietrzu organizowane są darmowe imprezy.

Ponadto możemy pójść w góry, a ciekawych szlaków tutaj nie brakuje. Nie potrzebujemy przewodnika, ani dużej kondycji. Okolice Gardy uchodzą za jeden z lepszych terenów do uprawiania MTB. Rowery wypożyczyć możemy już za 15-20 euro, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć swoje, jeżeli podróżujecie autem.

Rowery i góry to nie wszystko. Nad Gardą możecie nurkować, żeglować, pływać kajakiem i robić wiele innych rzeczy.

Ceny w restauracjach są przystępne. Spodziewałam się, że w takim miejscu nie będzie tanio, a jednak… Pizze na mieście zjemy już za 8 euro, a wcale do najmniejszych ona nie należy. Piwo dostaniemy już za 2-3 euro, w zależności od knajpy.

Bez problemu możemy spać na campingach, które są dobrze wyposażone i są na wysokim poziomie. Ceny zależne są od długości pobytu i miesiąca.

Rzym – tanie zwiedzanie

Z kolei będąc w Rzymie również możemy zwiedzić miasto nie wydając fortuny. Warto zakwaterowania szukać przez portal booking.com i decydować się na hostele, a nie na hotele czy apartamenty. Jeżeli podróżujecie w większej grupie, dobrym rozwiązaniem jest Airbnb. Wiecie, że jeżeli ktoś wyśle Wam zaproszenie i się zarejestrujecie z otrzymanego linka dostaniecie 80 zł na pierwszą rezerwację? Dla lubiących kontakt z lokalną społecznością dobrym rozwiązaniem będzie couchsurfing.

Podobnie jest z jedzeniem – jak już chcemy zjeść w restauracji, to wystarczy odejść kilka metrów od popularnych atrakcji, aby ceny były niższe. Śniadania i kolacje warto przyrządzać samemu, zaopatrując się w marketach. Tam często możemy dostać lokalne produkty w dobrych cenach. Warto też zakupić produkty na targach np. na Placu Kwiatów.

Jeżeli chcemy dużo przemieszczać się komunikacją miejską, dobrze jest zakupić Roma Pass.

Pierwszy raz w Rzymie? Jeśli tak to największe atrakcje są stosunkowo blisko siebie i możemy chodzić od punktu do punktu na piechotę i w pierwszej kolejności zobaczyć miejsca, gdzie wstęp nic nie kosztuje.

Dla studentów przysługuje wiele zniżek, szczególnie do muzeów, ale trzeba wcześniej wyrobić sobie międzynarodową kartę ISIC. Dzieci poniżej 6 roku życia najczęściej wchodzą za darmo.

Wysłuchała Anna Krzesińska

zdjęcia oprócz głównego pochodzą z archiwum rozmówczyni

Inne opowieści o tym jak podróżować za grosze można znaleźć TUTAJ.