PolskaMowi.pl ma dla mieszkańców stolicy i okolicy propozycję wycieczki do Puszczy Kampinoskiej. Tam nie tylko odetchniecie świeżym powietrzem, ale macie szansę spotkać króla tego miejsca – łosia!

Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej – czerwony – biegnie przez całą długość Kampinoskiego Parku Narodowego. Zaczyna się w Dziekanowie Leśnym, a kończy w Brochowie i ma około 58 kilometrów (na przebycie szlaku potrzeba co najmniej 2 dni, można też pokonać go we fragmentach np. w ramach niedzielnego spaceru).  To raj dla miłośników przyrody – znajdziecie tam zarówno las jak i wydmy, bagna i łąki. Idąc tym szlakiem, traficie także  na wczesnośredniowieczne grodzisko „Zamczysko”, które w XIII wieku spełniało rolę obronne. Jest porośnięte drzewami i otoczone pasami wałów i fos (do dziś okresowo pojawia się tam woda). Obecnie budowana jest tam platforma widokowa wraz z kładkami i schodkami, więc miejsce jest niedostępne dla turystów do odwołania. Można je zobaczyć z daleka, a przy okazji odpocząć w pobliskiej wiacie turystycznej. Na trasie znajduje się również m.in. cmentarz-mauzoleum Palmiry czy cmentarz partyzancki w Wierszach.

            W Kampinosie może także spotkać króla tej puszczy i jej symbol, czyli łosia. Pamiętajmy, że choć wygląda na łagodnego, to lepiej nie zbliżać się do niego. Jest bowiem bardzo silny i może zrobić nam krzywdę. Zima to też dobry czas na spacer, bo z pewnością nie spotykacie „najniebezpieczniejszych” 😉 zwierząt w tym lesie, czyli komarów, które skutecznie potrafią utrudnić wycieczkę po leśnych duktach.

            Informację jak dojechać z Warszawy do Kampinowskiego Parku Narodowego znajdziecie tutaj.

AK

Fot. Anna Krzesińska