Iława, miasto położone nad najdłuższym polskim jeziorem Jeziorakiem i na terenie Zielonych Płuc Polski, może poszczycić się nie tylko bogactwem przyrody. Znajdują się tam także unikatowe barokowe rzeźby, o których przeczytacie na portalu PolskaMowi.pl

Przy ulicy Niepodległości, vis a vis parku miejskiego, znajdują się unikatowe XVIII-wieczne rzeźby barokowe: Jowisza, Junony, Herkulesa i Meduzy, reprezentującej styl rokokowy. Pochodzą one z zespołu pałacowego w Kamieńcu koło Susza, którego właścicielem był ród von Finckenstein. Pałac został spalony przez Sowietów w styczniu 1945 roku, a rzeźby przy ulicy Niepodległości (przy skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi i Jagiellończyka) stanęły w 1976 roku.
Do 1945 roku ówczesna ulica Kaiserstrasse była najbardziej reprezentatywną ulicą przedwojennego miasta. Pod urokiem jej wspaniałych kamieniczek i licznych sklepików pozostawali praktycznie wszyscy, którzy odwiedzali to miasto przed wybuchem wojny. Skupiało się tam centrum dawnej Iławy. Dziś ta ulica, przemianowana na ul. Niepodległości, pozostaje główną ulicą miasta. Tuż obok znajduje się park miejski. Latem to miejsce tętni życiem. Znajdują się tam restauracje i puby, w których można coś zjeść, wypić i odpocząć.

            Warto odwiedzić Iławę, nie tylko po to, aby zobaczyć unikatowe rzeźby i odpocząć w kawiarni z widokiem na jezioro. Okolice miasta to także prawdziwy raj dla żeglarzy, grzybiarzy i miłośników pieszych oraz rowerowych wycieczek.

AK

fot. Anna Krzesińska