Do muzeum, kina a może na Stadion Narodowy? PolskaMowi.pl prezentuje subiektywny ranking miejsc w Warszawie przyjaznych, nie tylko dla stołecznych seniorów, ale również dla starszych turystów.

Kto jeszcze nie był z pewnością powinien odwiedzić Zamek Królewski przy Placu Zamkowym. W jego wnętrzach znajdziemy m.in. portrety, z których każdy kryje w sobie ciekawą historię. Interesujące są też dzieje różnych ludzi, którzy onegdaj zaludniali wspaniałe komnaty zamkowe. Aby zobaczyć dawną siedzibę królewską, osoby powyżej 65. roku życia oraz emeryci muszą zapłacić 20 złotych. Ale uwaga, w przypadku częściowego zamknięcia trasy zwiedzania spowodowanego przerwą konserwatorską, organizacją uroczystości, prowadzeniem prac lub z innych przyczyn, bilet ulgowy kosztuje tylko 10 złotych.

Żelaznym punktem wycieczki po Warszawie jest też z pewnością Muzeum Narodowe w Alejach Jerozolimskich 3. Emerytom i osobom powyżej 65. roku życia wystarczy dwanaście złotych, aby oglądać dzieła sztuki polskiej i światowej –  od antyku do współczesności na stałej ekspozycji. We wtorki dla wszystkich obowiązuje wstęp wolny, ale tylko do galerii stałych.
Warte zobaczenia jest też Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79. Zwiedzający poruszają się tam w scenerii sprzed ponad siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej stolicy. Zniżki dla Seniorów.

Do odwiedzin zachęca również, kojarzone raczej z dziećmi, Centrum Nauki Kopernik na Wybrzeżu Kościuszkowskim 20. Jak zapewniają jego pracownicy, w  każdym wieku można zostać odkrywcą, uczyć się nowych rzeczy, poznawać świat, śmiać się, cieszyć życiem i zdobywać nowe umiejętności. Zniżki dla Seniorów.

Ulgi dla seniora przewiduje również PGE Narodowy. Trasa zwiedzania zaczyna się przy tunelu VIP i ma ułatwić gościom szybki i wygodny dostęp do wszystkich wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzający mają zatem okazję zobaczyć: kopułę zabytkową oraz tunel VIP, kaplicę wielowyznaniową, autostradę i strefę zawodniczą, płytę stadionu, salę konferencyjną, lożę VIP, a także Trybunę Medialną. Zniżki dla Seniorów.  Obowiązują wcześniejsze rezerwacje – telefonicznie (+48 22 295 95 95 – od poniedziałku do piątku w godz 9.30-18) lub poprzez e-mail: rezerwacje@pgenarodowy.pl

 

Specjalną ofertę dla osób starszych przygotowało też kilka stołecznych kin. Kinoteka, mieszcząca się w Pałacu Kultury i Nauki, zaprasza osoby starsze na seanse wyświetlane w ramach projektu Kinoteka Seniora – od poniedziałku do piątku do godziny 15.30. Wystarczy okazać w kasie legitymację emeryta lub studenta Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak tłumaczą pracownicy, jest to ukłon w stronę seniorów, którzy często, ze względu na wysokie ceny biletów, mają ograniczony dostęp do najnowszych filmów, wchodzących na ekrany kin. Również w barze i kawiarni czekają na nich promocje na wybrane produkty.

Anna Krzesińska

fot. Anna Krzesińska