To propozycja na weekendowy wypad, choćby z Warszawy. Polskamowi.pl poleca Szydłowiec. To kilkunastotysięczne miasto powiatowe leży na południowych krańcach województwa mazowieckiego. Z łatwością można je ominąć, bowiem od niedawna jest czynna ekspresowa obwodnica miasta. Ale kto zdecyduje się wpaść na chwilę nie pożałuje.

Miasto liczy sobie już ponad 500 lat. Związane jest z takimi rodami jak Szydłowieccy, Radziwiłłowie, Sapiehowie. Z najwcześniejszych czasów pochodzi pierwotnie gotycki, później przebudowany w stylu renesansowym zamek. Stoi na usypanej wyspie. Obecnie mieści się w nim między innymi Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Swoją pierwotną bryłę zachowała późnogotycka Fara. Wnętrze kościoła kryje między innymi płytę nagrobną Mikołaja Szydłowieckiego i pomnik nagrobny Mikołaja i Marii Radziwiłłów.
Nieopodal stoi późnorenesansowy ratusz. Na wieży umieszczono cztery zegary a w podziemiu było dawniej więzienie. Obecnie w podziemiach ratusza znajduje się kawiarnia “Piwnica Szydłowiecka”. Przed budynkiem można zobaczyć oryginalny pręgierz. Ze względu na niewielkie odległości polecamy spacer uliczkami miasta. Stoją przy nich liczne zabytkowe kamienice, najstarsze z XIX w. Poza centrum zachowała się Synagoga Garbarska. Zmieniła swój wygląd po zniszczeniach dokonanych przez Niemców w czasie II wojny.
Gratką dla tych, którzy zdecydują się pojechać do Szydłowca w tę niedzielę będzie piknik na Zamku, którego patronem jest Sat-Okh, nieżyjący już pisarz i artysta pochodzenia indiańskiego. W programie pokaz indiańskich tańców, nauka robienia makijaży indiańskich, pióropuszy. Będzie też można postrzelać z łuku.
Zapraszamy do Szydłowca.