Monika Witkowska, zdobywczyni Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów na wszystkich kontynentach jest już w Skardu. To przystanek w drodze na szczyt Broad Peak, góry liczącej 8051 metrów. Portal PolskaMowi.pl jest patronem medialnym wyprawy.

 

Dotarła tam samolotem, co zaoszczędziło jej i całej ekipie, trwającej ponad dobę podróży samochodem, krętymi, górskimi drogami.

Lot z Islamabadu do Skardu na północnym-wschodzie Pakistanu to była bajka! Widok za oknem był niesamowity: morze gór, ciągnące się po horyzont białe szczyty, nieskażone cywilizacją wierzchołki, lodowce i doliny. Jedna z gór wyróżniała się szczególnie – potężna, majestatyczna, groźna i piękna. Dopiero po wylądowaniu dowiedziałam się, że to słynna Nanga Parbat – kolejny pakistański ośmiotysięcznik (dokładniej Nanga znajduje się na granicy Pakistanu i Chin) – opowiada Monika Witkowska.

Jak informuje, w samym Skardu wszystko obraca się wokół K2 – miasteczko jest bazą wypadową na tę górę (i na inne ośmiotysięczniki). Miejscowa gazeta nazywa się K2, tak też nazywa się najpopularniejszy wśród cudzoziemców (i wspinaczy) hotel, w którą śpi z całą ekipą.

Więcej informacji o wyprawie znajdziecie tutaj.

AK

fot. nadesłane