STOPIKI, czyli dwa krasnale łapiące stopa, mają stanąć na Wrocławskich Bielanach. Jest Wam bliska idea podróżowania autostopem? Możecie wesprzeć ten projekt!

Jak podkreślają organizatorzy zbiórki Stowarzyszenie Autostopowiczów Polskich, krasnale mają w intrygujący i niebanalny sposób zaciekawić przypadkowych przechodniów ideą autostopu. Dla autostopowiczów z zagranicy będzie to zaś miła niespodzianka. Dla kierowców to gwarancja szerokiego uśmiechu, a dla wszystkich autostopowiczów gwarantowana podwózka – wszak nikt nie chce narazić się krasnoludkom:). Poza tym dotknięcie krasnala za kciuk zagwarantuje szczęście w łapaniu stopa przez cały rok! Poza figurkami krasnoludków planowane jest także postawienie znanych z Europy znaków drogowych, informujących o oficjalnej wylotówce autostopowej.

Pomysł narodził się kilka ładnych lat temu, tak jak myśli o założeniu wreszcie Stowarzyszenia Autostopowiczów. Swego czasu we Wrocławiu przebywała najliczniejsza grupa z naszej społeczności i tam działo się najwięcej. Wszyscy znamy tradycję wrocławskich krasnali, więc pomyśleliśmy dlaczego by nie postawić krasnali autostopowiczów? Na tą akcję zdecydowaliśmy się jednak po oficjalnej rejestracji Stowarzyszenia. Pomysł znaków drogowych na miejskich wylotówkach padł dopiero teraz. Wierzymy, że uda się osiągnąć cel przy współpracy z lokalnymi urzędami miejskimi, choć te pierwsze chcemy postawić własnymi siłami ze zrzutki – podkreśla w rozmowie z reporterką portalu Patryk Kleszyński ze Stowarzyszenia Autostopowiczów Polskich.

Jak wiadomo, krasnoludki to kultowa wrocławska tradycja – wywodzące się z czasów PRL-u były symbolem walki z systemem socjalistycznym, a obecnie tworzą niepowtarzalny i promocyjny klimat miasta promując różne idee, osobistości, zawody, obiekty czy instytucje. Więcej informacji o nich znajdziecie tutaj.

Warto wiedzieć: Celem Stowarzyszenie Autostopowiczów Polskich (w skrócie SAP) jest promocja autostopu w Polsce. Od wielu lat byli nieformalną grupą pasjonatów, która organizowała dziesiątki imprez autostopowych, podróżniczych i integracyjnych znanych w całej społeczności z niesamowitej atmosfery.

ZBIÓRKA: Pieniądze zbierane są przez tzw. crowdfunding, czyli oparte na dobrowolnych wpłatach i przelewach od zwolenników tej idei, znajomych, rodzin. Całkowity koszt projektu to 12 tysięcy złotych. Za resztę pieniędzy ze zbiórki planowane jest postawienie znaków drogowych, informujących o oficjalnej wylotówce autostopowej. Jeśli idea podróżowania autostopem jest Wam bliska – wesprzyjcie projekt. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Anna Krzesińska