Na to, jak wyglądają włosy i czy są zdrowe ma wpływ nie tylko dieta i stan naszego zdrowia, ale także odpowiednia pielęgnacja. Jak o nie dbać na co dzień, by były piękne i zdrowe? Polskamowi.pl podpowiada kilka rad.

Włosy to nitkowate, zrogowaciałe, wyspecjalizowane twory naskórka.  Włosy zbudowane są z twardej, spoistej keratyny. Pełnią one  u człowieka przede wszystkim funkcję ochronną.Na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tysięcy włosów. Szybkość wzrostu włosa wynosi około 0, 35 mm na dzień. Podstawowym składnikiem włosa jest keratyna. W pigmencie włosów  występuje barwnik  melanina  który nadaje kolor włosom, poza tym są  także tłuszcze i związki mineralne. Jakie właściwości wykazują włosy człowieka przede wszystkim pod wpływem ciepła włosy tracą elastyczność i zmieniają kształt. Mają też  zdolność pochłaniania wody i  w zależności od tego, ile wody  pochłonął włos, ulega on wydłużeniu i pęcznieniu. Mają też zdolność przewodzenia elektryczności. Wykazują odporność na działanie   czynników  mechanicznych, biologicznych  i chemicznych. Kwaśne środowisko nie szkodzi włosom natomiast bardzo źle reagują na środowisko zasadowe.Włosy są czujnikiem tego, co się dzieje w organizmie. Pod wpływem zmęczenia, stresów, niedożywienia, chorób, mogą one źle wyglądać. Słabną, tracą połysk.

Mają też niebagatelne znaczenie estetyczne. Bujna czupryna to w końcu zaleta, którą można się chwalić. Od zawsze  lśniące, gęste, mocne i zadbane włosy były i są dumą i ozdobą każdej kobiety, a zaniedbane sprawiają, że nie tylko wyglądamy gorzej, ale też gorzej oceniamy siebie i źle się czujemy. Dlatego warto co jakiś czas przyjrzeć im się uważnie w lustrze i ocenić, czy przypadkiem nie przyszła pora na pomyślenie o odpowiedniej pielęgnacji włosów. A jak twierdzą fachowcy pielęgnacja włosów to przede wszystkim mycie tak często, jak tego wymaga nasz skóra głowy.  Ale o ile zmiana kosmetyków bywa co jakiś czas konieczna, o tyle zasady pielęgnacji włosów są zawsze takie same. Dla zdrowia i wyglądu włosów warto je poznać i stosować na co dzień.

Przede wszystkim ważna jest odpowiednia technika mycia włosów. Szamponem staramy się myć tylko skórę głowy. Wystarczy opuszkami palców z nałożonym na nie szamponem lekko ją masować. Błąd, który szkodzi włosom, to mycie szamponem włosów na całej długości , a przy okazji szarpanie ich i tarcie. Należy pamiętać,że mokre włosy mają odchylone łuski, które uszkadza mocne tarcie.                              Woda powinna być umiarkowanie ciepła, ponieważ  zbyt chłodna, jak i zbyt ciepła może podrażniać skórę głowy i niszczyć łodygę włosa.
Dla większości kobiet suszarka i prostownica to nieodzowne urządzenia wspomagające  codzienną pielęgnację. Stosując je warto jednak przestrzegać pewnych zasad i przede wszystkim  nie przegrzewać włosów. Gdy włosy zostaną przegrzane  będą matowe i przesuszone. Jest ważna reguła  suszarkę trzymamy minimum 20 cm od głowy, a suszenie zaczynamy od najniższej temperatury.Jeśli suszarka ma opcję regulacji temperatury, na zakończenie suszenia warto jest nastawić najchłodniejszy nawiew , tak by strumień zimnego powietrza zamknął łuski włosów.

Ale aby włosy były piękne i lśniące, nie wystarczy pielęgnacja. Trzeba zadbać również o prawidłową dietę. Kosmetyki powinny być jedynie uzupełnieniem zdrowego menu. Co powinno znaleźć się na Twoim talerzu, aby włosy były Twoją wizytówką i dodawały urody? Nasza uwaga powinna skupić się na: rybach, nasionach roślin strączkowych, nabiale, mięsie , jajkach. Białko  znajdziemy również  w  orzechach.
Należy też pamiętać o witaminach szczególnie z A i z grupy B. Prawidłową strukturę włosów warunkuje siarka, którą znajdziemy w nasionach sezamu i słonecznika.  Bardzo istotnym składnikiem jest  żelazo a także cynk.