Ten soczysty owoc przynosi orzeźwienie . Czy jednak arbuz jest zdrowy? Polskamowi.pl odpowiada na to pytanie

 Arbuzy owoce bardzo lubiane  i  lekkostrawne w  92 procentach składają  się z wody i zawierają  niewielką ilość witamin i składników mineralnych takich jak potas, magnez, sód, wapń,żelazo. Jednak arbuzy ceni się przede wszystkim  za inne właściwości, a mianowicie zawierają  dużą zawartość przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia i hamują rozwój komórek nowotworowych. Poza tym arbuzy skrywają w sobie pewien sekret, a mianowicie mają największą ze wszystkich pokarmów zawartość cytruliny. Cytrulina jest to mało znany aminokwas, który skutecznie ochrania naczynia krwionośne człowieka.  Wspomaga  ona pracę serca i  przyśpiesza proces regeneracji mięśni u sportowców. 

Arbuz jest  bogaty w przeciwutleniacze, takie jak likopen, beta-karoten, luteina, zeaksantyna,  które pomagają chronić organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Ponadto arbuz działa moczopędnie, dlatego poleca się go w chorobach nerek i infekcjach układu moczowego. Arbuz ma korzystny wpływ  także na układ pokarmowy i polepsza przemianę materii. Poza tym składniki aktywne zawarte w arbuzie wspomagają pracę układu krążenia i wydalają z organizmu szkodliwe związki gromadzące się w mięśniach w czasie intensywnych ćwiczeń. Cytrulina, rozszerzając światło naczyń krwionośnych, powoduje efekt tzw. „pompy mięśniowej”, w efekcie którego dochodzi do zwiększenia objętości mięśni podczas wykonywania  ćwiczeń.
Arbuz jest też   bogatym źródłem wielu substancji, które kontrolują poziom trójglicerydów we krwi i zapewniają prawidłowe ciśnienie tętnicze, zapobiegając w ten sposób chorobom serca.

 W  100 g tego owocu znajduje się 300 mg naturalnej cytruliny.
Arbuzy z czerwonym miąższem dostępne w sklepach odznaczają się najmniejszą zawartością cytruliny . W miarę możliwości lepiej sięgać po arbuzy z pomarańczowym lub żółtym miąższem, które mają więcej tej substancji,  na przykład po odmianę Janosik.

Również  pestki arbuza są produktem zaliczanym do tak zwanych  superfoods  czyli pełnym wartości odżywczych i wykazującym korzystny wpływ na zdrowie. Pestki dostarczają dużo białka i zdrowego tłuszczu, a także magnezu, żelaza, witamin z grupy B i przeciwutleniaczy. I co ważne dla osób chorujących na cukrzycę obniżają poziom cukru we krwi.Wykazują też  działanie  przeciwzapalne przeciwbólowe, leczą wrzody żołądka i chronią wątrobę przed toksynami.  Można je  jeść jako przekąskę, prażone i z przyprawami.