Coraz więcej stołecznych kawiarni i restauracji serwuje gościom darmową kranówkę. Takie miejsce łatwo można poznać po białej naklejce z napisem „Tu dostaniesz wodę z kranu”.

A to wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji „ Piję wodę z kranu”. Fundacja Czyściutko we współpracy ze stołecznym stowarzyszeniem Miasto jest Nasze przekonują warszawiaków, że woda z kranu jest czysta, zdrowa i bez żadnych przeszkód może być za darmo podawana w warszawskich lokalach gastronomicznych.
Do niedawna wiele osób uważało, że woda z kranu jest trująca i nie powinno się jej pić, co oczywiście jest absolutną bzdurą. Poza tym restauratorzy lubili sobie dodatkowo zarabiać, bo w niektórych lokalach woda osiągała horrendalne ceny. Co ciekawe niekiedy płaciło się za wodę, która okazywała się kranówką. Kampania była potrzebna, żeby pokazać, że woda nie jest towarem luksusowym, za który powinno płacić się dodatkowe pieniądze. Od dłuższego czasu zarówno urząd miasta jak i różne stowarzyszenia informują, że stołeczna kranówka jest zdatna do picia. A  czasami jest nawet lepsza, jeżeli chodzi o zawartość minerałów, od wód sprzedawanych w sklepach – stwierdza w rozmowie z portalem Polskamowi.pl Karol Perkowski ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Rzeczywiście, pora odrzucić wszelkie uprzedzenia, bo warszawska kranówka jest naprawdę dobra jakościowa. Nie dość, że jest na bieżąco kontrolowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, to dodatkowo jest sprawdzana przez sanepid.
Warszawska kranówka jest kilkadziesiąt razy dziennie kontrolowana przez akredytowane laboratoria MPWiK (miesięcznie wykonujemy około 1500 analiz mikrobiologicznych i chemicznych) a także pozostaje pod stałym nadzorem sanepidu. Namawiam do jej picia bez przegotowania, bo dzięki temu zachowuje cenne dla zdrowia minerały takie jak wapń i magnez – podkreśla w rozmowie z w rozmowie z portalem Polskamowi.pl rzecznik MPWiK Roman Bugaj. Właściciele lokali gastronomicznych, którzy dołączyli się do akcji zapewniają, że udział w niej nie sprawia żadnych problemów.
– Jako, że same pijemy kranówkę, to stwierdziliśmy, że chętnie dołączymy do tej inicjatywy. Wiemy, że sanepid ją sprawdza i jest ona zdrowa oraz bezpieczna. O wodę z kranu pytają głównie młodzi. Jeżeli ktoś nie zauważy naklejki na drzwiach, sami informujemy, że można tu wypić wodę z kranu. Osoby starsze dość nieufnie podchodzą do picia kranówki, pamiętają czasy, kiedy była ona śmierdząca i niezbyt smaczna. Ci, którzy dają się przekonać chwalą jej smak i zaczynają ją pić – informuje Katarzyna Sadowska, współwłaścicielka śródmiejskiej Cafe Me+Me.
– Restauratorzy coraz przychylniej patrzą na akcję. Jest to dla nich dodatkowa promocja, bo teraz picie kranówki  staje się wręcz modne – dodaje Karol Perkowski.
Picie takiej wody ma jeszcze jedną niezwykle istotną, bo ekologiczną zaletę. Dzięki temu zadbamy o środowisko, gdyż na wysypiska śmieci trafi mniej plastikowych butelek.
Warto zajrzeć: W Warszawie jest kilkanaście punktów, w których można dostać kranówkę za darmo. Może je odnaleźć po naklejce „Tu dostaniesz wodę z kranu”, umieszczonej na drzwiach lub wyszukać na stronie internetowej www.gdzie.pijewodezkranu.org/

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl