Nie tylko w upalne, letnie dni warto sięgnąć po wodę. PolskaMowi.pl przypomina jakie są najważniejsze zalety picia wody.

Na początek przypomnę, że ciało człowieka składa się z około 60 procent wody, a mózg i serce w ponad 70 procentach.  Woda transportuje składniki odżywcze i pomaga wydalać produkty przemiany materii, również toksyny. Picie wody nawilża skórę i poprawia jej gęstość. Podobnie działa na inne tkanki miękkie, tj. mięśnie, ścięgna, więzadła, powięzi, itd. Ponadto woda reguluje ciśnienie i schładza organizm. Dziennie powinniśmy pić 1,5-2 litra wody.  Poprzez pocenie się wydalany wodę, dlatego ważne jest zwiększenie jej podaży w upały i przy wysiłku fizycznym – do 2-3 litrów. Warto też rano na czczo napić się wody, a jak boli nas głowa, zanim weźmiemy proszek, powinniśmy napić się wody –  wyjaśnia w rozmowie z reporterką portalu PolskaMowi.pl trener personalny Magdalena Długosz.

            Wodę trzeba regularnie, w niedużych ilościach i małymi łykami, gdyż jest wtedy lepiej wchłaniana przez organizm, zaś jednorazowe wypicie dużej ilości wody może spowodować wypłukanie soli mineralnych i odwodnienie. Przypominamy, że wodę należy spożywać przez cały dzień. Picie dopiero wtedy kiedy chce się nam pić jest błędne, gdyż pragniecie jest swoistym „sygnałem ostrzegawczym” organizmu i nie powinniśmy do niego dopuszczać. Utrata zaledwie jednego procenta wody w organizmie powoduje zmęczenie i złe samopoczucie, a 10 procent może zagrozić naszemu życiu!

Anna Krzesińska

anna.krzesinska@polskamowi.pl