Szacuje się że cierpi na niego dziś już co piąty Polak i liczba ta będzie się zwiększać. Tajemniczy zespół X inaczej nazywany zespołem metabolicznym to powiązane ze sobą zaburzenia metaboliczne, które stopniowo wyniszczają organizm chorego. W Polskamowi.pl szczegóły towarzyszące tym zaburzeniom

Otyłość brzuszna i towarzysząca jej cukrzyca typu 2 najczęściej wiążą się z nieprawidłowym poziomem cholesterolu. Zarówno tego dobrego HDL jak i złego LDL.

Nieprawidłowa wartość trójglicerydów we krwi powyżej 150 mg/dl – to również powód do niepokoju.

Jeżeli do tego wszystkiego dochodzi nadciśnienie tętnicze, o którym mowa gdy wartości utrzymują się powyżej 130/85 mm/Hg mamy się czym martwić.

Lekarze diagnozują zespół metaboliczny, jeżeli otyłości brzusznej towarzyszy już cukrzyca typu 2 i wiążą się z nim nieprawidłowości tętnicze połączone z zachwianą gospodarką lipidową. Do czego może prowadzić taka “kumulacja”? Niestety do najgorszego. Zespół X przyczynia się niezwykle często do zawałów serca i udarów mózgu. Jest więc jednostką niezwykle groźną. Jest to również przebiegła choroba, żadne z powyżej opisanych dolegliwości nie bolą. Atakują nasz organizm po cichu i niezauważalnie. Warto więc badać się regularnie i w razie potrzeby szybko reagować. A co można zrobić profilaktycznie? Medycy zalecają w szczególności większą aktywność fizyczną. Przypominają także o diecie bogatej w warzywa i owoce, ograniczającej tłuszcze i proste węglowodany. W miarę regularnie powinniśmy też kontrolować nasze ciśnienie tętnicze, które “nie pilnowane” może doprowadzić do udaru mózgu, który dotyka ponad 70 tys. Polaków. Nie pozwólmy aby to dotyczyło nas.

T.D.