Bywa, że podczas spacerów widzimy ptaki, których zachowanie możemy uznać za nietypowe. PolskaMowi.pl radzi jak mądrze im pomóc.

Przypominamy, że pisklęta wielu gatunków opuszczają gniazdo, zanim nauczą się latać. Tymczasem niektórzy ludzie znajdując je na ziemi, zabierają je, gdyż uważają, że dzieje im się krzywda, tym samym odbierając szansę na normalne, ptasie życie. Pamiętajmy zatem, że jeśli ptak, zwłaszcza pisklę, nie wygląda na chorego, należy się wycofać i pozostawić w spokoju.

Zdarza się jednak, że ptak jest chory i wymaga naszej pomocy. Jak można ocenić jego stan zdrowia?

–  Musimy brać pod uwagę następujące okoliczności: dzikie zwierzęta maskują objawy bólu i choroby, a ptaki są w tym mistrzami. Zdrowe, dzikie zwierzę powinno uciekać na nasz widok lub próbować się bronić, zatem brak reakcji na naszą obecność świadczy o bardzo złym stanie ptaka. Tzn. nastroszone pióra i „migdałowe” oko świadczą o osłabieniu ptaka i kwalifikują go jako pacjenta ośrodka rehabilitacji – wyjaśnia Agnieszka Czujkowska z „Ptasiego Azylu”

Ważne jest, żeby schwytać ptaka w sposób bezpieczny zarówno dla zwierzęcia jak i dla człowieka. Nie wolno narażać swojego życia i zdrowia i jeżeli zachodzi taka konieczność trzeba wezwać odpowiednie służby, czyli Patrol EKO Straży Miejskiej, dzwoniąc pod numer  986.

Więcej o tym jak mądrze pomagać ptakom można dowiedzieć się na stronie Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”, działającego przy miejskim ogrodzie zoologicznym przy ul. Ratuszowej 1/3 w Warszawie.

Kos i kwiczoł – obydwa drozdy zostały niepotrzebnie zabrane do ośrodka rehabilitacji, o wiele większe szansę na naukę przeżycia miały by pod okiem
rodziców…

 

 

 

Pod koniec lata do ośrodków rehabilitacji masowo trafiają pustułki – młode ptaki, które po wyjściu z gniazda (często w otworze wentylacyjnym) potrzebują kilku dni aklimatyzacji, niestety często przed tym jak zaczną być bardziej ruchliwe zabierane są z balkonów i parapetów. Pamiętajmy, że to rodzice są najlepszymi nauczycielami a te młode ptaki muszę nauczyć się trudnej sztuki polowania!

Ptaki krukowate także padają ofiarami  porwań. Dorosłe ptaki zwykle bronią
swoje młode. Ta sroczka powinna pozostać tam gdzie została znaleziona.

Sezon na porwania młodych ptaków otwierają sowy – nieruchome w dzień, często
znajdowane są w krzewach lub na niskich drzewach. Ten podlot był całkiem
zdrowy, przez to że trafił do ośrodka rehabilitacji stracił szansę na naukę
polowania od swoich rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na naszej stronie można także przeczytać jak zachować się kiedy  natkniemy się na małe sarny czy zające lub jeże.

 

AK

fot. z Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”