19 kwietnia obchodzimy Dzień Czosnku. Ta roślina używana była od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych. Działanie przeciwpasożytnicze świeżego czosnku było znane już w Starożytności. W średniowieczu czosnek stanowił podstawę leczenia przeciwepidemicznego. Polskamowi.pl sprawdza jakie są zalety tej rośliny.

Czosnek to absolutny lider w świecie leczniczych roślin, który ma wiele zalet. Przede wszystkim  jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje i  obniża ciśnienie krwi. Niestety ma specyficzny zapach, którego wiele osób nie toleruje. Ale nawet te osoby, które nie lubią  zapachu czosnku, nie mogą mu odmówić niezwykłych właściwości. 

W  niewielkim ząbku czosnku kryje się bowiem cała apteka, są w nim  związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy  takie jak B1, B2, PP, C, prowitamina A. Są też  liczne sole mineralne  potasu, wapnia, magnezu  oraz rzadkie mikroelementy  jak  kobalt, chrom, nikiel. Ale to nie wszystko, ponieważ najcenniejsze w czosnku są olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę, właśnie ten związek o charakterystycznym ostrym zapachu.Czosnek jest wspaniałym rozwiązaniem na wiele dolegliwości i jest naturalnym lekiem. Jest łatwo dostępny, możemy go  kupić w każdym markecie i sklepie z warzywami. 
Najzdrowszy jest czosnek surowy, lecz ze względu właśnie na jego specyficzny zapach, nie przez wszystkich jest  akceptowany i dlatego rzadko jadamy go w tej postaci. Jakie działanie ma czosnek? Badania wykazały, że czosnek bardzo skutecznie zapobiega infekcjom wirusowym układu oddechowego i je zwalcza. To zasługa lotnych związków siarkowych i olejków eterycznych. Dlatego w okresie jesienno-zimowym czosnek powinien na stałe zagościć w naszym menu. Podobnie podczas przeziębienia czy grypy – ciepłe mleko ze zmiażdżonym ząbkiem czosnku ułatwia odkrztuszanie, rozgrzewa, wzmaga potliwość, obniżając gorączkę, i udrażnia drogi oddechowe.Czosnek ma właściwości przeciwzakrzepowe podobne do aspiryny – znacząco zmniejsza lepkość krwi. Ale to nie wszystko – działa także na śródbłonek naczyniowy, powodując rozkurcz naczyń krwionośnych, co w efekcie może zapobiec zawałowi serca i udarowi mózgu.Dzięki wyjątkowo silnemu działaniu bakteriobójczemu czosnek jest bardzo skuteczną bronią przeciw pasożytom układu pokarmowego: owsikom, glistom czy nawet tasiemcom. Spowalnia procesy starzenia,   poprawia funkcjonowanie mózgu w starszym wieku ochraniając neurony.

Zawarte w czosnku olejki eteryczne bogate w związki siarki są doskonałym naturalnym antybiotykiem, silniejszym nawet od penicyliny. Hamują one rozwój najbardziej niebezpiecznych bakterii, takich jak  gronkowiec  złocisty, paciorkowiec, pałeczki  okrężnicy, które stają się coraz bardziej odporne na działanie antybiotyków. Jednocześnie, co potwierdzają badania kliniczne, czosnek nie ma działań ubocznych, typowych dla chemicznych antybiotyków  ponieważ nie powoduje  zniszczenia  naturalnej flory bakteryjnej.
Czosnek może jednak u  nielicznych osób  wywoływać alergie, migreny, a nawet  stany zapalne skóry. Czasami może dochodzić również  do niepożądanych interakcji czosnku z niektórymi lekami. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny uważać ze stosowaniem tej rośliny, gdyż może ona nasilać ich działanie. Może także wywoływać nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo – jelitowe, szczególnie u osób cierpiących na schorzenia żołądka. Przedawkowanie czosnku, spożywanie   zbyt dużych jego ilości w skrajnych przypadkach może prowadzić  do uszkodzenia wątroby.

Dla tych, którzy nie tolerują zapachu czosnku   jako alternatywę mamy wiele bezwonnych preparatów zawierających czysty czosnek liofilizowany, a także wiele preparatów, w których czosnek jest jednym z głównych składników.